Tgrt Haber
08 Şubat 2024 23:03 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 23:14

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: 100’er asker serbest!

Rusya ve Ukrayna esir değişimi anlaşması sonucu 100'er asker serbest bırakıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, takas hakkında açıklama yaptı.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Ukrayna, Rusya

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasında yapılan esir takası anlaşması doğrultusunda karşılıklı olarak 100'er asker serbest bırakıldı.

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: 100’er asker serbest! - 1. Resim

ZELENSKİY AÇIKLADI

Bu gelişme, savaşın başlangıcından bu yana en büyük esir değişimlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Zelenskiy, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "100 Ukraynalı kahraman daha evlerine döndü. Hepsi aileleriyle birlikte olacak. Her biri için çalışıyoruz ve herkesi geri alana kadar durmayacağız” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: 100’er asker serbest! - 2. Resim

BAE ARABULUCU OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, esir takası anlaşmasının Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) arabuluculuğunda gerçekleştiği belirtilerek, “8 Şubat 2024’te müzakere süreci sonucunda esaret altında altında olan 100 Rus asker, Kiev rejiminin kontrolündeki topraklardan geri getirildi. Karşılığında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden 100 esir teslim edildi. Serbest bırakılan askeri personel, Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı sağlık kurumlarında tedavi ve rehabilitasyon için Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne ait askeri nakliye uçaklarıyla Moskova'ya nakledilecek. Rus askeri personelinin esaretten dönüşü sırasında Birleşik Arap Emirlikleri insani arabuluculuk sağladı” denildi.

Rusya ile Ukrayna arasında esir değişimi, son olarak 31 Ocak'ta yapılmıştı ve karşılıklı 195 Rus ve 195 Ukraynalı asker takas edilmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...