2022-08-05 15:51:44 | Son Güncelleme : 2022-08-05 15:59:21

Rusya’dan misilleme: 14 Bulgar diplomatı istenmeyen kişi ilan etti

Daha önce Bulgaristan tarafından 70 diplomatı sınır dışı edilen Rusya, Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin'e 14 Bulgar diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğine dair nota verdi. 

Rusya’dan misilleme: 14 Bulgar diplomatı istenmeyen kişi ilan etti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya, Bulgaristan hükümetinin 28 Haziran'da 70 Rus diplomat ve büyükelçilik personelinin sınır dışı edileceğini duyurmuştu. Misilleme olarak Rusya, 14 Bulgar diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin'e 14 Bulgar diplomat ve konsolosluk çalışanının istenmeyen kişi ilan edildiğine dair nota verildiği aktarıldı. 

70 RUS DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ 

Açıklamada ayrıca, "Rusya'ya yönelik dostane olmayan adımların, Bulgaristan ve Bulgaristan halkının ulusal çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmadığına inanıyoruz" denildi. 27 Haziran'da istifa eden Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, casusluk faaliyetleri nedeniyle 70 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini açıklamıştı. Petkov, "Bugün 70 Rus diplomatı sınır dışı ettik. Birçoğu doğrudan (istihbarat) hizmetlerinde çalıştı ve diplomatik rolleri daha çok bir örtü gibiydi” demişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını eleştiren Petkov, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "özel bir askeri operasyon" olarak nitelendirdiği şeyi "savaş" olarak adlandırmayı reddettiği için geçtiğimiz Şubat ayında Savunma Bakanını görevden almıştı.