Tarih : 04.04.2014 - 07:54 Yorum : 0

Rusya'nın hedefindeki yeni ülke hangisi

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin ardından gözler Moskova'nın etkisi altında tutmaya çalıştığı diğer ülkelere çevrildi.

Rusya'nın hedefindeki yeni ülke hangisi

Özellikle de toprak sorunu olan ve Avrupa Birliği'nin entegrasyon hedefleri içerisinde yer alan ülkelerle ilgili endişeler artarken, "Ukrayna'dan sonra sıra hangi ülkede" sorusu güncellik kazandı. Sorunun cevabı büyük olasılıkla, Moldova. Ancak endişenin kaynağı sadece Ukrayna sınırında bulunan Rusya'nın kontrolü altındaki ayrılıkçı Transdinyester bölgesinden ve yine Rusya yanlısı yönetime sahip olan Gagauz Özerk Cumhuriyetinden gelen "Moskova'ya bağlanma "talepleri" değil. Her iki bölge, özellikle de Transdinyester Rusya'nın Moldova'ya karşı kullanmak için elinde bulundurduğu daimi koz ve Kremlin her zaman Kişinev'in yörüngeden kesin olarak çıktığı anda bu kozu "bağımsızlık", "Rusya'ya bağlanma", "referandum" gibi kılıflara sokarak kullanmaya hazır vaziyette. Kırım'ın işgali olmasaydı, yani Rusya Ukrayna'yı Avrupa Birliği'ne entegrasyondan vazgeçirmeyi ve ülke üzerindeki etkisini korumayı başarsaydı da sıra Moldova'ya gelecekti ve Kremlin gerek Transdinyester, gerek Gagauz kozunu kullanacaktı. Transdinyester zaten ekonomisinden güvenliğine tamamen Rusya'nın kontrolü altında olan bir bölge, Gagauzya'da ise geçtiğimiz şubat ayında yapılan referandumla "uygun yasal zemin" hazırlanmıştı. Yani Kırım'ın işgalinden önce de Moskova, Moldova için "caydırıcı önlemler" almış, "mayın"ları döşemişti. Kırım'ın işgali sadece bu mayınların daha erken patlaması riskini arttırıyor.
MOLDOVA NEDEN HEDEFTE?
Moldova'nın son yıllar izlediği politikalarda ve yaptığı jeopolitik tercihte saklı. Moldova, her ne kadar Ukrayna'nın gölgesinde kalsa dahi Avrupa Birliği'nin eski Sovyet mekanına yayılmak için geliştirdiği Doğu İşbirliği programının en önemli ülkelerinden birisi. Özellikle 2009 senesinden itibaren iktidarda olan liberal demokrat koalisyon döneminde Kişinev, Avrupa Birliği'ne entegrasyon alanında ciddi mesafe kat etti. AB ile serbest ticaret ve ortaklık anlaşması sürecini Kiev'den daha sonra - 12 Ocak 2010'da başlatmasına rağmen Moldova, AB'ye en fazla uyum sağlayan Doğu Ortaklığı ülkesi oldu. Rusya'nın baskılarına ve karşı-karşıya olduğu ciddi sorunlara (toprak bütünlüğü, ayrılıkçı eğilimler, ekonomik sorunlar ve s) rağmen liberal demokratlar kısa süre içerisinde gerek mevzuat, gerekse de demokratik ve ekonomik reformlar konusunda diğer ülkelerden daha fazla ilerleme sağladı, basın ve ifade, toplanma özgürlükleri alanında 6 ülke arasında lider konumuna geldi. Moldova'nın sağladığı başarı kasım ayında Vilnius'ta yapılan Doğu İşbirliği Zirvesi öncesinde vize muafiyeti kararıyla ödüllendirildi. Ve nihayet Moldova, Rusya'nın Ukrayna'yı AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını imzalamaktan vazgeçirmesine rağmen Gürcistan'la birlikte söz konusu anlaşmayı paraf etti. Bu, Kişinev'in Kremlin'in hedef tahtasına oturmayı göze aldığı anlamına geliyordu. Moskova'nın Kiev'den sonra Kişinev'i de AB'ye entegrasyondan vazgeçirmeye çalışacağı belliydi.
MOLDOVA'DA RİSK DAHA BÜYÜK
Peki neden Gürcistan'ı değil de, Moldova'yı? Çünkü birincisi, Abhazya ve Güney Osetya'nın işgaliyle birlikte Moskova'nın Tiflis'e direkt baskı imkanları ciddi ölçüde sınırlanmış durumda, ikincisi, Gürcistan'da Rusya'nın sırtını yaslayabileceği sosyolojik zemin yok. Gürcü toplumu - hatta Rusya ile ilişkilerin normalleşmesini isteyen kesim bile - büyük oranda Avrupa Birliği ve NATO'ya entegrasyondan yana. Gürcistan'da çıkıp açık şekilde Gümrük Birliği veya Avrasya İttifakı'na entegrasyonu - yani yeniden Moskova'nın patronajlığını kabul etmeyi savunan her hangi siyasi gücün toplumda ciddi destek bulma olasılığı mevcut değil. Rusya yanlısı olduğu iddia edilen Bidzina İvanişvili hükümete geldiği ilk dönemde Gümrük Birliği'ne üyelik konusunu düşünebileceklerini söylemiş, ancak kendi koalisyonundan bile ciddi tepki görmesi sonucu iki gün sonra düzeltme yapmak zorunda kalmıştı. Hükümete geldikten bir sene sonra - geçtiğimiz sene yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Gürcü Hayali koalisyonu AB ve NATO'ya entegrasyon söylemleri ile Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Harekat'ını bile gölgede bırakmıştı. Gürcistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, ilk icraatının AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını paraf etmek olacağını vaat etmiş ve göreve geldikten bir ay sonra Vilnius zirvesine bizzat katılarak "Rusya'nın adamı değilim" mesajı vermişti.
Moldova'da ise durum farklı. Toplumda Avrupa Birliği'ne entegrasyon konusunda görüş birliği mevcut değil. İktidarda bulunan liberal demokratlar AB'ye entegrasyonu desteklerken muhalefet Rusya güdümündeki Gümrük Birliği'ne üyeliği ve Moskova'ya yakınlaşmayı savunuyor. Eski Devlet Başkanı Vladimir Voronin liderliğindeki Komünist Partisi Gümrük Birliği'nin Moldova için en uygun ittifak olacağını düşünüyor. Rusya'nın kontrolündeki Transdinyester'de AB'ye entegrasyon tartışma konusu bile değil. Ayrılıkçılar, zaten kendilerini Moldova'nın değil, Rusya'nın bir parçası olarak görüyor. Aynı şey, ülkenin güneyinde bulunan Gagauz Özerk Cumhuriyeti yönetimi için de geçerli. Gagauz Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal "biz Rusya yanlısı bir bölgeyiz" diyor ve Moldova'nın AB'ye entegrasyonu seçmesi durumunda özerk cumhuriyetin kendi yolunu belirleyeceğini - yani bağımsızlık ilan ederek Gümrük Birliği'ne gireceğini bildiriyor. Ayrılıkçı eğilim sadece Transdinyester ve Gagauzya ile de sınırlı değil. Moldova'nın Kişinev'den sonraki ikinci büyük kentinde - Rusların çoğunlukta olduğu Beltsı'da (Balçi) da Rusya'nın etkisi ve ayrılıkçı eğilim çok güçlü.
Riski artıran bir diğer faktör ise Moldova'da bu sene yapılacak genel seçimler. 2009 senesinde Komünist Partisinin 8 yıllık iktidarına son veren devrimle yönetime gelen liberal demokrat koalisyon bu seçimlerde zorlanacak gibi görünüyor. Amerikan Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDİ) tarafından yaptırılan son anketlere göre, bugün seçim olsaydı, parlamentodaki yerler liberal demokrat partilerle komünistler arasında tam eşit şekilde bölünmüş olurdu. Romanya sosyolojik araştırma servisi İMAS'ın yaptığı kapalı ankete göre, bugün ülkede %6'lık barajı Komünist, Liberal Demokrat, Demokrat ve Liberal partileri geçebilir. Ankete katılanların %33'ü komünistleri, %17'i liberal demokratları, %7'si demokratları, %6'sı ise liberalleri destekleyeceğini bildirirken, tercihini belirlemeyenlerin oranının %24 olduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra, %8'lik bir kesimin de komünistlerle ittifak yapma olasılığı yüksek küçük sol partileri desteklediği görüldü.
Bu sonuç 2009 seçimlerinde oyların tekrar sayılmasının ardından komünist yönetimi çok küçük farkla mağlup eden liberal demokrat ittifakın genel seçimde zorlanacağını gösteriyor. Liberal demokratlar, ekonomik durumu ağır, gülcü komünist muhalefete sahip, halkının bir kısmı Rusya'da çalışmak zorunda olan, Rusya'nın etkisinin çok güçlü olduğu ve toprak bütünlüğü sorunuyla karşı-karşıya olan bir ülkede iktidarda bulunmanın dezavantajını yaşıyor. Rusya'nın seçimlerde komünistlerin ve diğer Moskova yanlılarının iktidara gelmesi için elinden geleni yapacağı kimsede kuşku doğurmuyor.
BATI, MOLDOVA'DA ELİNİ ÇABUK TUTMAK ZORUNDA
Öte yandan Kırım'ın işgalinin ardından Ukrayna ile Rusya arasında derinleşen uçurum nedeniyle Kremlin'in Moldova'ya yönelik planlarının erkene alınması olasılığı artmış durumda. NATO yetkilileri, Moskova'nın Ukrayna'dan sonraki hedefinin Moldova olduğunu bildiriyor. Moldova yetkilileri de aynı görüşte. Başbakan Yuri Lyanke, geçtiğimiz günlerde Reuters'a yaptığı açıklamada Kırım senaryosunun Transdinyester'de tekrarlanması olasılığından endişe ettiklerini söyledi. Lyanke, Transdinyester liderlerinin böyle bir karar almayacağını umduklarını bildirdi, bu olasılığa karşı bazı planlarının olduğunu söyledi, ancak Rusya'nın müdahale etmesi durumunda buna direnecek güçlerinin de olmadığını vurguladı. Bunun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son yıllarda ilk kez Transdinyester konusunu gündeme getirdi. Putin, 29 Mart'ta ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon konuşmasında "200 bin Rus vatandaşının yaşadığı Trandinyester'in neredeyse ablukada olmasından" rahatsızlık duyduklarını söyledi. Putin'in söylediklerini Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tamamladı. Kişinev'le Ukrayna'nın yeni yönetiminin Transdinyester'i tamamen bloke ettiğini söyleyen Lavrov, ABD ve AB'yi Transdinyester için dayanılmaz şartlar oluşturmakla suçladı. Lavrov, Moldova ile ortaklık anlaşması imzalamaya hazırlanan AB'nin de, Kişinev'in de Transdinyester'i düşünmediklerini söyledi. Rus Bakan, bu konuda Batı ile ciddi konuşacaklarını bildirdi ve "bunlar tarihten ders almıyorlar" diye satır arası tehditte bulunmayı da ihmal etmedi.Bu olasılık, Vilnius zirvesi öncesinde Ukrayna konusunda ciddi hesap hataları yapan Batı'yı elini daha çabuk tutmaya zorluyor. Son günlerde Moldova, Batılı siyasilerin en uğrak mekanı haline gelmiş durumda. Polonya Başbakanı Donald Tusk, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ve Pentagon yetkilileri, Kanada ve Romanya dışişleri bakanları, Avrupa Birliği yetkilileri bir-birinin ardınca Kişinev'e gidiyor. Çünkü Moldova, Rusya'nın Ukrayna'dan sonraki ilk hedefi olduğu gibi, Batı'nın da Ukrayna'dan sonraki ilk umudu. AB, Doğu Ortaklığı zirvesinde Moldova ve Gürcistan'la ortaklık anlaşmalarını paraf ederek, yeni komşuluk politikasının iflas etmediğini kanıtlamaya çalıştı. Ancak bunun yeterli olmadığının her kes farkında ve Moldova (hem de Gürcistan) ile ortaklık anlaşmalarının imzalanması Doğu İşbirliği hedefinin yaşayabilmesi için hayati önem arz ediyor. Ukrayna'da yaşanan devrimin ardından Brüksel elini çabuk tutması gerektiğinin farkına varmış görünüyor. Rusya'nın Ukrayna'daki gibi bir "operasyon" yapmamasının tek yolu bir an önce Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'la ortaklık anlaşmasını imzalamak - Batı bunun farkında. İşte bu nedenle de Brüksel, ortaklık anlaşmalarını imzalamak için daha önce öne sürdüğü şartların önemli kısmından vazgeçiyor. AB, Yanukoviç döneminde ortaklık anlaşmasının siyasi bölümünü imzalayıp ekonomi bölümünü sonraya erteleme teklifini kabul etmemişti - Rusya'nın Ukrayna'ya açık müdahalesinin ardından daha önce reddettiği teklifi kendisi sundu ve siyasi bölümü imzaladı. Aynı şekilde Gürcistan'da anlaşmanın imzalanması için görülmesi gereken çok iş olmasına rağmen, Brüksel bunlara göz yumuyor. Aynı şekilde Moldova'nın paraf aşamasından sonra talep edilen birkaç önemli reformun gerçekleştirilmemiş olmasını da görmezden geliyor. Daha önce Gürcistan ve Moldova ile ortaklık anlaşmalarının eylül ayında imzalanması planlanıyordu. Ardından Brüksel imzaların ağustosta atılabileceğini açıkladı. Sonra AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso AB'nin imza törenini haziran ayına alma kararına vardığını açıkladı. Ve nihayet geçtiğimiz günlerde Kişinev'de bulunan AB-Moldova İşbirliği Komisyonu Başkanı Monica Macovei AB'nin nisan ayında ortaklık anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu bildirdi.
MOLDOVA'NIN İMZASI AB İÇİN ŞEREF MESELESİ
Öte yandan, AB, Ukrayna'da yaptığı hatayı Moldova'da tekrarlamaması gerektiğini de anlamış gibi görünüyor. Ukrayna ile görüşmelerde sadece siyasi blokla ilgili görüşmelerde bulunup, her hangi somut ekonomik yardım vaadinde bulunmayan ve Yanukoviç iktidarına sağlam bahane veren AB ve ABD Moldova'da farklı taktik izliyor. Mart sonunda Kişinev'de bulunan Victoria Nuland, Moldova'ya sınır güvenliğini sağlamak için ek 10 milyon dolar yardımda bulunacaklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Moldova Başbakanı Yuri Lyanke, Polonya'nın Kişinev'e uygun şartlarla 100 milyon dolar uzun vadeli kredi vereceğini açıkladı. Bunun yanı sıra, Polonya'nın Moldova'nın tarım bölgelerinin kalkınması için merkezler oluşturmak amacıyla 2014-2020 seneleri arasında 22 milyon Euro para verme taahhüdünde bulunduğu biliniyor. Ayrıca, Varşova, Moldova Kamu Televizyonunun stüdyolarının modernizasyonu için de 132 milyon Euro 'luk yardımda bulunacak. Polonya, Doğu İşbirliği programının ortaya çıkması için girişimde bulunan ve eski Sovyet ülkelerinin Rusya'nın etkisinden kurtulmasını isteyen ülkelerin başında geliyor. Varşova'nın ve bütünlükte AB'nin Azerbaycan, Ermenistan ve Belarus'la ilgili umutları çok fazla değil. Bu nedenle özellikle Kiev'de yaşananlardan sonra Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasına imza atması Polonya için bir nevi şeref meselesine dönüşmüş durumda. Moldova yönetimi için ise AB ile tarihi anlaşmayı imzalamak bir nevi güvenlik garantisi. Liberal demokrat koalisyon, Transdinyester'i ve Gagauz Özerk Cumhuriyeti'ni kaybetme riskini bile göze alarak AB ile ortaklık anlaşmasını imzalama niyeti sergiliyor. Ve görünen o ki, başka şansı da yok.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber