2022-05-24 12:02:09 | Son Güncelleme : 2022-05-24 12:11:08

Rüzgar tersine mi dönüyor? ABD'li isimden Davos’a damga vuran sözler 

Dünya  | Editör : Gülden Kılıç |İngiliz Telegraph ve Dailymail

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Avrupa'nın Ukrayna'yı Rusya'nın müzakere şartlarını kabul etmeye zorlaması gerektiğini söyledi.

Rüzgar tersine mi dönüyor? ABD'li isimden Davos’a damga vuran sözler 
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Soğuk Savaş döneminde ABD dış politikasının şekillenmesinde kilit rol oynayan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Rusya Ukrayna arasında bir barış sağlanması için Ukrayna'nın Rusya'nın şartlarını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Eski bakan, Batı medyasında tartışma konusu haline gelen sözlerini İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda dile getirdi.

AVRUPA İÇİN ÖLÜMCÜL 

Kissinger, kıdemli devlet adamı konuşmasında Batı'yı Ukrayna'daki Rus güçlerini ezici bir yenilgiye uğratmaya çabasından vazgeçmeye çağırdı ve bu durumun Avrupa'nın uzun vadeli istikrarı için feci sonuçlar doğurabileceğini söyledi.
Rusya'nın Avrupa güç dengesindeki yerini unutmasının ölümcül olacağını vurgulayan Kissinger savaşın daha uzun sürmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Avrupa'nın Ukrayna'yı müzakere şartlarını kabul etmeye zorlaması gerektiğini belirten ABD'li isim şunları söyledi

"Müzakereler üstesinden kolayca gelinemeyecek karışıklıklar ve gerilimler yaratmadan, önümüzdeki iki ay içinde başlamalı. İdeal sonuç, Ukrayna'nın tarafsız devlet olarak, Rusya ile Avrupa arasında köprü olarak konumlanması olabilir. Rusya 400 yıldır Avrupa'nın vazgeçilmez bir parçası ve kritik zamanlarda Avrupa güçler dengesinin garantörü olmuştur. Avrupalı liderler bu uzun vadeli ilişkiyi gözden kaçırmamalı ve ve Rusya'yı Çin ile kalıcı bir ittifakın içine sokmamalıdır."

Ukrayna'yı Rusya'nın müzakere şartlarını kabul etmeye zorlayan Kissinger'ın sözleri bugün Batı medyasında geniş yankı uyandırdı. İngiliz Telegraph ve Dailymail gazetesi eski bakanının sözlerini 'Ukrayna Rusya'ya toprak vermeli' başlığı ile duyurdu.

ZELENSKİ DE KONUŞTU

Ukrayna Devlet Vladimir Zelenski, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda video konferans yoluyla dünya liderlerine seslendi. Zelenski, Ukrayna'da her gün yaklaşık 100 sivilin hayatını kaybettiğini söyleyerek, "Savaş anlamsız ve çok aptalca. Birbirimizle savaşmamız için hiçbir sebep yok. Bu durum bizim için büyük bir trajedi. Var olmak için savaşmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Putin'in diyalog kurmakla ilgilenmediğini iddia eden Zelenski "Putin düşüncelerimizle ilgilenmiyor. Kaba kuvvet konuşmaz, öldürür” dedi.