2022-05-23 10:11:37 | Son Güncelleme : 2022-05-23 10:23:45

Sığındığı evdeki adam ile kaçan Ukraynalı mülteci ağlayarak röportaj verdi: Suçlu değilim, yuva yıkmadım

Rusya’nın saldırıları sonrasında Lviv’den kaçan 22 yaşındaki Sofia Karkadym İngiltere’de bir aileye sığındı. 22 yaşındaki genç mülteci eve geldikten 10 gün sonra 29 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Tony Ganett ile aşk yaşamaya başladı. Birlikte evden kaçan çift İngiltere’de gündem olurken Sofia ilk kez konuşarak iddialara cevap verdi.

Sığındığı evdeki adam ile kaçan Ukraynalı mülteci ağlayarak röportaj verdi: Suçlu değilim, yuva yıkmadım
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya Ukrayna topraklarına yönelik başlattığı işgal sonrası en büyük insanlık dramı yaşanıyor. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve sivil yerleşim yerlerinin de hedef alındığı savaşta milyonlarca Ukraynalı evlerini terk ederek başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Birçok Ukraynalı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken bunlardan biri de 22 yaşındaki Sofia Karkadym. Sofia, Almanya’nın başkenti Berlin üzerinden İngiltere’ye gitti.

İNGİLİZ ÇİFT GENÇ UKRAYNALIYA KAPILARINI AÇTI

22 yaşındaki Ukraynalı mülteciye 29 yaşındaki Tony ile Lorna Garnett çifti kapılarını açtı. Lviv’den kaçan Sofia’yı İngiliz hükümetinin Facebook üzerinden kurduğu yardımlaşma gruplarından bulan Tony, 10 yıldır birlikte olduğu partneri Lorna’yı da ikna ederek genç kadın için belgeleri hazırladı.

2 ÇOCUĞUNU VE EŞİNİ BIRAKTI

Mayıs ayında eve gelen Sofia ile çiftin arası ilk günlerde çok iyiydi. Ancak daha sonra Lorna, eşi ve Sofia’nın yakınlaşmaya başlandığını iddia edince evde şiddetli kavgalar yaşandı. Yaşanan büyük kavga sonrasında Sofia evden gitmeye karar verdi ve Tony de “O yoksa ben de gidiyorum” diyerek 10 yıllık ilişkisini ve 2 çocuğunu bıraktı.

UKRAYNALI MÜLTECİ İLK KEZ KONUŞTU

İddialar sonrası Ukraynalı mülteci ilk kez açıklamalarda bulundu. Çiftin yuvalarını yıkmadığını söyleyen Sofia, Lorna’yı iki yüzlü bir kadın olmakla suçladı ve “Bizden sürekli şüphelenmesi bizi birbirimize itti” ifadelerini kullandı.

KADINI SUÇLADI

Bu iddialar hakkında “Saçmalık” yorumunu yapan ve Mayıs ayının ortasında taşındıktan 10 gün sonra yeni sevgilisiyle Bradford’daki evden ayrılan Sofia, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Sofia İngiliz The Sun gazetesine, “Onun partnerini kandırmak gibi bir fikrim yoktu. O aileyi seviyordum. Lorna ile çok zaman geçirdim ve ona yardım etmek istedim. Sürekli bir şey varmış gibi davranıyordu ama ortada hiçbir şey yoktu. Bu tamamen onun suçu” ifadesini kullandı.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE RÖPORTAJ VERDİ

Gözyaşları içerisinde röportaj veren Sofia, “Lorna’nın şüpheli tavrı bizi Tony ile daha çok yakınlaştırdı” dedi. Sofia yaşanan olayın İngiliz basınına yansımasının ardından bazı kullanıcılar tarafından sözlü tacize uğradığını belirterek bu durumun İngiltere’deki ailelerin ihtiyaç sahibi Ukraynalıları yardım etmeyi kesebileceğini düşündüğünü üzülerek ifade etti. Sofia, “Benim yüzümden İngiltere'de hiç kimsenin Ukraynalıları kabul etmeyeceğini söylüyorlar. İngiltere'deki her aile artık 'Kocamı benden alacak diye bir mülteciyi kabul edemem' diye düşünecek” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

İngiliz medyasına konuşan Lorna, “Ben evimin kapılarını açtım, Sofiia ise bana böyle karşılık verdi” demişti.