Tgrt Haber
20 Şubat 2024 15:39 - Güncelleme : 20 Şubat 2024 16:04

Şin-Bet'ten uyarı: Mescid-i Aksa kısıtlaması din savaşı çıkarır!

Ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişine getirilen kısıtlamanın 'din savaşına yol açabileceği' konusunda İsrail istihbaratı hükümete uyarıda bulundu. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Şin-Bet'ten uyarı: Mescid-i Aksa kısıtlaması din savaşı çıkarır!
israil,mescid-i aksa

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistinlilerin Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya girişlerinin kısıtlanması talimatı verdi. İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar, hükümete uyarıda bulundu. Bar, güvenlik toplantısında bu kısıtlamanın öfkeli bir tepkiye yol açacağını ve bu durumun Hamas'ın işine yarayacağını söyledi. Bar, kısıtlamaların Müslüman-Yahudi çatışmasına yol açabileceğini de söyledi.

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, daha önce X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya girişinin yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

ONAY NETANYAHU'DAN GELDİ

İsrail'in "Kanal 13" televizyonunun 18 Şubat'ta yayınladığı haberde, Şin-Bet'in İsrail içindeki Filistinlilerle polis arasında çatışmalar yaşanacağı yönündeki uyarılarına rağmen Netanyahu'nun, Filistinlilerin ramazanda Mescid-i Aksa'ya girişlerinin kısıtlanmasına onay verdiği ifade edilmişti.

Şin-Bet'ten uyarı: Mescid-i Aksa kısıtlaması din savaşı çıkarır! - 1. Resim

İsrail Başbakanlığı da dün bir açıklama yaparak "ramazanda Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da ibadetlerinin kısıtlanması" kararının "güvenlik göz önüne alınarak dengeli biçimde alındığını" iddia etmişti. Açıklamada, Mescid-i Aksa'da kimlerin ibadet edebileceğine ve ne tür kısıtlamalar uygulanacağına ilişkin ise bilgi paylaşılmadı.

HAMAS: SİYONİST SUÇ DERİNLEŞİYOR

Hamas ise İsrail'in ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini kısıtlama kararını "Siyonist suçun ve din savaşının derinleşmesi" olarak değerlendirmişti.

Tel Aviv yönetimi, 7 Ekim'den bu yana Filistinlilerin özellikle cuma günleri başta olmak üzere Mescid-i Aksa'ya girişlerine kısıtlamalar getiriyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...