22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-24 08:54:23

Sınırda mülteci dramı: Donarak ölüyorlar

Suriye’de mülteciler soğuk hava kar yağışı ile mücadele ediyor. 400’den fazla çadırın çöktüğü kamplarda yollar kapanırken açlık ve soğuktan 2’si çocuk 3 mülteci donarak hayatını kaybetti.

Sınırda mülteci dramı: Donarak ölüyorlar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Suriye’de etkili olan kar yağışı kamplardaki mültecileri de etkiledi. Şu ana kadar 149 kampta ciddi hasarlar meydana gelirken İdlib ve Hama’da kar yağışı ve soğuklar nedeniyle 2’si çocuk 3 mülteci donarak can verdi. 

4 MİLYON MÜLTECİ MAĞDURİYET YAŞIYOR

Bölge yardım birim sorumlusu Abdusselam Gazal, Harim, Salkin, Hırbit el Coz ve Şeyh Bahr Dağı bölgelerinde bulunan düzensiz kamplardaki 1.750 aile ile irtibatın koptuğu bilgisini paylaştı. Kar ve soğuk nedeniyle şu ana kadar 400’den fazla çadırın çöktüğünü aktaran Gazal “Bazı kamplara giden tüm yollar kapandı. Daha büyük felaketler yaşanmaması için bu insanlara ulaşmamız gerekiyor. Kepçe ve benzeri ekipman ihtiyacımız var. Genel itibarı ile İdlib ve çevresindeki 4 milyon mültecinin tamamı ciddi mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.

500 BİN ÇOCUK RİSK ALTINDA

Suriye Çözüm Masası Genel Koordinatörü Dr. Mehdi Davut ise, kamplarda zor şartlarda yaşayan 1 milyon mültecinin olduğunu belirterek “Bunların 500 bini çocuk ve şu an ciddi risk altındalar. Donma, açlık ve soğuğa bağlı hastalıklar nedeniyle buralarda ciddi kayıplar yaşanabilir” uyarısında bulundu. Dr. Mehdi Davut “Biz 43 STK olarak büyük çaplı yardım kampanyası başlattık. Önceliğimiz ekmek, ısınma aracı, battaniye ve eski-yeni kışlık kıyafet. Cerablus’tan başlayıp İdlib’e uzanan kamplarda 1 milyon 84 bin sivil yaşıyor. Çoğu düzensiz 1.395 kamp var ve hepsine ulaşmaya çalışıyoruz. Vicdan sahibi tüm hayırseverlere hayatta kalma mücadelesi veren bu mazlumlara kardeşlik elini uzatın çağrısı yapıyoruz” dedi.

MİNİK SELAHADDİN DONARAK CAN VERDİ

Kar yağışı ve don olaylarının arttığı Zogra Çadır Kampından acılı haber geldi. Aslen Humuslu olan Cined ailesinin 8 aylık bebeği Selahaddin Muhanned donarak hayatını kaybetti. İdlib kırsalında da bir baba ve 2 yaşındaki kızının benzer şekilde öldüğü tespit edildi.

 

Etiketler