Tgrt Haber
29 Kasım 2023 12:23 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 12:47

Sivil erkekler ve askerler için anlaşma masada! İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes uzayabilir

İsrail basını, Hamas ve Tel Aviv arasında arabulucular aracılığıyla müzakerelerin devam ettiğini, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara verilen insani aranın birkaç gün daha uzayabileceğini belirtti.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Sivil erkekler ve askerler için anlaşma masada! İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes uzayabilir
İsrail, Filistin, Hamas, Gazze

İsrail ve Hamas arasındaki '4 günlük' ilk ateşkes kararının ardından 2 gün daha uzatılan insani aranın kalıcı hale gelmesi için dünyanın dört bir yanından çağrılar gelirken İsrail basınından dikkat çeken bir haber geldi. İsrail devlet televizyonu KAN'da yayınlanan haberde, taraflar arasında devam eden müzakerelerde, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara verilen "insani aranın" birkaç gün daha uzatılabilmesi ve "asker ve sivil esirlerin takasını" içeren bir mutabakatın ele alındığı aktarıldı.

İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea, ABD dış istihbarat teşkilatı CIA Direktörü William Burns, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ve Katarlı yetkililerin Doha'da gerçekleştirdikleri zirvede müzakerelerin devam ettiği kaydedildi.

ASKERLER VE SİVİL ERKEKLER İÇİN ANLAŞMA SAĞLANABİLİR

Doha'daki zirvede taraflar arasında "Gazze Şeridi'ndeki askerler, zorunlu askerlik görevini yapanlar ve sivil erkek esirlerin takas edileceği bir anlaşma üzerinde çalışıldığı" aktarılırken Hamas'ın kalıcı bir ateşkes talep ettiği İsrail'in ise buna karşı çıktığı bilgisi paylaşıldı.

İSRAİL HÜKÜMETİ 'OLUMLU', KOALİSYON ORTAĞININ İTİRAZI VAR

İsrail Hükümet Sözcüsü Eylon Levy, pazar günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, taraflar arasında gerçekleştirilen müzakerelerde çatışmalara verilen "insani aranın" beş gün daha uzatılabileceğini ifade etmişti. Buna karşın, İsrail'de koalisyon ortağı aşırı sağcı isimden, varılacak mutabakata itiraz gelmişti.

Aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, abluka altındaki Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulmasını, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin "dağılması" olarak nitelemişti.

Ben-Gvir, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımında, "Savaşın (Gazze'ye saldırıların) durdurulması = hükümetin dağılması." ifadesini kullanmıştı.

Sivil erkekler ve askerler için anlaşma masada! İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes uzayabilir

HAMAS VE İSRAİL ARASINDA ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım'da, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...