22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %54
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-28 12:50:24

Siyah kar köylüleri isyan ettirdi nedeni senelerdir aynı!

Rusya'nın Omsukchan köyüne yağan siyah kar, bölge sakinlerini isyan ettirdi. Sakinler, Sovyetler Birliği'nin otuz yıl önceki çöküşünden beri bu durumu yaşadıklarını söyledi.

Siyah kar köylüleri isyan ettirdi nedeni senelerdir aynı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sibirya'nın Omsukchan köyünde yaşayanlar sabah uyandıklarında her yerin siyah karla kaplı olduklarını gördüler. Köy sakinleri, çocukların uzun yıllardır kül ve siyah karla kaplı sokaklarda oyun oynadıklarını, ortaya çıkan kirlilikten dolayı şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Köyde yağan siyah kar ise ısınma sağlanması için kömür yakan bir sıcak su tesisinden kaynaklanıyor.

Bölgede yaşayan bir kişi, sosyal medyada siyah karı görüntüledi ve şunları söyledi:

"Bu, siyah karla kaplı yer, Omsukchan köyünde bir oyun alanı. Çocuklarımız dışarıda kara karda oynuyor. Biz burada 21'inci yüzyılda böyle yaşıyoruz.''

Köyde yaşayanlar, Sovyetler Birliği'nin 30 yıl önce çöküşünden bu yana şikayet etmelerine rağmen hiçbir şeyin değişmediğini söylüyorlar.

Yetkililer, Omsukchan ve komşu Seimchan'daki yağan siyah karın kömür yakan sıcak su tesisi yüzünden olduğunu kabul ediyor. Bu tesis, altın madenciliği ve kömür çıkarmasıyla ünlü bölgedeki apartmanlar ve evler için bir ısıtma kaynağı olarak hayati önem taşıyor.

Sıcaklıkların eski 50 derece ve altına düşmesiyle Magadan bölgesindeki ısıtma tesisleri fazladan kömür yakarak yerleşim yerlerinde karın siyah yağmasına neden oldu.

Yetkililerin, ''Bu endişelenmek için bir neden değil'' ifadeleri bölge sakinlerinin tepkisini çekti. Yetkililer, kirliliği durdurmak adına ısıtma tesislerinde filtlerin iyileştirilmesi için planlar yapıldığını bildirdiler.

Etiketler