Tgrt Haber
30 Ocak 2024 11:01 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 11:02

Skandal olay gün yüzüne çıktı: 1200 euroya satılık ceset!

İspanya'da skandal ceset hırsızlığı gün yüzüne çıktı. Valensiya'da kimsesizlerin cesetlerini çalıp 1200 euroya satan çete çökertildi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Skandal olay gün yüzüne çıktı: 1200 euroya satılık ceset!
ispanya,hırsızlık

İspanya'nın Valensiya şehrinde kimsesiz olan, yaşlı, hayati riski bulunan kişileri takibe alıp, ölümlerinin ardından sahte evraklarla cesetleri alarak satan çete çökertildi. Yaşları 41-74 arasında değişen 4 erkek İspanyol vatandaşının yakalandığı operasyon sonucunda, cesetlerin 1200 euroya satıldığı ortaya çıktı. 

Emniyet müdürlüğünün yaptığı açıklamada, hastanelerde ya da yaşlı bakım evlerinde vefat eden kimsesizlere ait cesetleri sahte evrak düzenleyerek teslim aldıkları ve kadavra olarak kullanılmak üzere tıp fakültelerine sattıkları belirtildi.

TIP FAKÜLTELERİNE SATIYORLARDI

İspanyol polisi, soruşturmanın, 2023 yılı başında ölen bir kişinin cesedinin bir cenazeevi tarafından Valensiya'daki hastanenin morgundan düzensiz şekilde kaldırılması ve hastane kayıt defteri ile nüfus müdürlüğüne sunulan belgelerde sahtecilik yapıldığının fark edilmesi üzerine başlattığını ifade etti.

Skandal olay gün yüzüne çıktı: 1200 euroya satılık ceset!

Açıklamada, söz konusu suç örgütünün kimsesiz olan, yaşlı veya hayati riski bulunan kişileri takibe aldığı, ölümlerinin ardından sahte evraklarla cesetleri alarak 1200 avro karşılığında tıp fakültelerine sattığı kaydedildi.

ABD'DE DE İNSAN ETLERİ DERİYE DÖNÜŞTÜRÜLÜYORDU

ABD Boston Harvard Tıp Fakültesi morgundaki kadavraların da çalınıp satıldığı ortaya çıkmıştı. İddianamelerde, morg müdürü Cedric Lodge ve eşi Denise Lodge hedef alınmıştı. Massachusetts'de yaşayan Katrina Maclean ile West Lawn ve Pennsylvania'da ikamet eden Joshua Taylor da eyaletler arası çalıntı kadavra taşımakla suçlanmıştı.

Skandal olay gün yüzüne çıktı: 1200 euroya satılık ceset!

Mahkeme belgeleri, kendisinin ve eşinin, çalınan kadavraların satışı ile ilgili olarak, web siteleri ve cep telefonları aracılığıyla alıcılara ulaştığını ortaya çıkarmıştı. 15 sayfalık iddianamede vücut parçalarının tam olarak ne amaçla satın alındığına dair ayrıntılara yer verilmemişti ancak Maclean'ın Pennsylvania'daki bir adama insan eti gönderdiğinden ve "eti deriye dönüştürdüğünden" bahseden konuşmalarına rastlanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...