Tgrt Haber
29 Kasım 2023 14:30 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 15:16

Son dakika! AB Komisyonu'ndan Türkiye açıklaması: Vize konusunda daha fazla adım atılmalı

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile temel görüş ayrılıklarını gidermeye yönelik çabaların devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Son dakika! AB Komisyonu'ndan Türkiye açıklaması: Vize konusunda daha fazla adım atılmalı
Avrupa Birliği, Türkiye

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'ye ilişkin yorumunu üyelerle paylaştı. Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile gümrük birliği görüşmelerinin sürdürülmesini tavsiye etti. Komisyon ayrıca ticaret, yatırım, göç ve vizelerin kaldırılması konularında daha fazla adım atılması gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu, "AB'nin, Türkiye'yle olası tüm alanlarda daha işbirlikçi ve karşılıklı yarara dayalı bir ilişki geliştirmek konusunda stratejik çıkarı olduğu açıktır." ifadelerini kullandı. Komisyon, "AB Komisyonu: Türkiye ile temel görüş ayrılıklarını gidermeye yönelik çabalar devam etmelidir." dedi. 

Komisyon ayrıca ticaret, yatırım, göç ve vizelerin kaldırılması konularında daha fazla adım atılması gerektiğini belirtti.

Komisyon raporunda üye devletlere belli Türk vatandaşlarının vize başvurularını kolaylaştırmak için atılabilecek adımları araştırma önerisi yapıldı. Raporda vize serbestisinin ise Türkiye'nin gerekli bütün kıstasları karşılamasına bağlı olduğu ifade dildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...