Tarih : 26.09.2021 - 22:27 Yorum : 0

Son dakika! Almanya’da kıyasıya seçim yarışı: SPD önde götürüyor

Son dakika haberi: Dünyanın takip ettiği Almanya seçimlerinde sandıklar kapandı. Angela Merkel’in yerine kimin geleceği merak konusu. İlk sonuçların gelmeye başladığı seçimde Sosyal Demokrat Parti (SPD) en yakın takipçisi Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile arasındaki fark açılmaya başladı.

Son dakika! Almanya’da kıyasıya seçim yarışı: SPD önde götürüyor

Almanya'da ilk sonuçların gelmeye başladığı seçimde Sosyal Demokrat Parti (SPD) en yakın takipçisi Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile arasındaki fark açılmaya başladı.

SEÇİMDE SON DURUM: SPD FARKI 1,8'E YÜKSELTTİ

Almanya federal meclis seçimlerinin açıklanan son verilere göre,Almanya’da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların 25,9'unu, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ise oyların yüzde 24,1’ini aldı. İki parti arasındaki oy farkı yüzde 1,8’e yükseldi. Üçüncü sırada yüzde 14,3 oy oranı ile Yeşiller yer alıyor. Yeşiller'i yüzde 11,6 oy oranı ile Hür Demokrat Parti (FDP), yüzde 10,8 oy oranı ile sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ve yüzde 5 ile Sol Parti izliyor.

SDP MEMNUN

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başbakan Adayı Olaf Scholz, seçim sonuçlarından memnun olduğunu, halkın değişim istediğini ve oylarıyla bu değişimi gerçekleştirdiklerini belirterek, seçimin "büyük bir başarı" olduğunu aktardı. Scholz, birçok Alman'ın "değişimi görmek" istedikleri için SPD'ye oy verdiğini belirterek, seçmenlere SPD'yi destekledikleri için teşekkür etti.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ YILBAŞINA KADAR TAMAMLANMAK İSTENİYOR

SDP adayı Scholz, “Almanya’da iyi, olumlu bir hükümetin kurulması için görevin kendisine verildiğini” aktardı. Koalisyon görüşmelerini yılbaşına kadar tamamlamak istediklerini belirten Scholz, "Bu ancak birbirimizle yapıcı şekilde konuşmakla olur" dedi.

LİBERALLER KOALİSYONA SICAK BAKIYOR

FDP Başkanı Christian Lindner, partisinin tarihinin en iyi seçim sonuçlarından birini elde ettiği söyleyerek, Liberal Parti'nin büyümeyle birlikte sorumluluğunun arttığını kaydetti. Alman halkının merkezden bir hükümet kurulmasını ve Almanya'ya idare etmesini istediğini aktaran Lindner, CDU/CSU, Yeşiller ve Liberallerin kuracağı hükümete sıcak baktığını ifade ederek, koalisyona hazır olduğu ifade etti.

BAERBOCK, SORUMLULUĞU ÜSTLENDİ

Yeşiller Başbakan Adayı Annalena Baerbock ise, partinin seçim hedefine ulaşamadığını ve kendi hataları yüzünden başaramadıklarını itiraf etti. Baerbock, partinin geleceği için önemli bir mesafe kat ettiklerini ifade ederek, Yeşillerin tarihinin en iyi seçim sonucunu aldığını açıkladı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber