2021-12-07 18:24:24

Son dakika: Biden ve Putin görüşmesi gergin geçti, ABD tahliye kararı aldı

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna konusunu ele aldığı görüşme sona erdi. Biden, görüşmede Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde ağır ekonomik ve askeri yaptırımlarla karşılaşacağını söyleyince, Putin de Ukrayna'nın kendilerini provoke ettiğini dile getirdi. Gerilim artınca Putin görüşmeyi beklenenden erken sonlandırdı. ABD basını ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda, Pentagon'un Ukrayna'da bulunan Amerikan vatandaşları için tahliye planı yaptığını öne sürdü.

Son dakika: Biden ve Putin görüşmesi gergin geçti, ABD tahliye kararı aldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Putin arasında 2 saat 1 dakika süren görüşme bitti. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'da askeri gerginliğin tırmanması durumunda 'güçlü askeri ve diğer önlemleri' alacakları konusunda uyardı. Ukrayna'nın kendileri provoke ettiğini dile getiren Putin gerginliğin artması nedeniyle görüşmeyi beklenenden erken bıraktı.

GERGİNLİK AZALTILMALI VE DİPLOMASİYE DÖNÜLMELİ

Beyaz Saray, Biden ve Putin'in bugün video konferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri ve 2 saat 1 dakika süren görüşmesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Biden'ın ABD ve Avrupalı ortaklarının, Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasından duyduğu derin endişeyi dile getirdiği aktarılan açıklamada, "Biden, Rusya'nın Ukrayna'da askeri gerilimi artırması durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle cevap vereceğini açık şekilde dile getirdi." ifadesine yer verildi.

Görüşmede Biden'ın, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan desteğini vurguladığı belirtilen açıklamada, ABD Başkanı'nın "gerginliğin azaltılması ve diplomasiye dönülmesi" çağrısı yaptığı bildirildi.

Açıklamada, her iki liderin de ekiplerine görüşmenin takibini yapma emri verdiği kaydedilerek, Putin ve Biden'ın stratejik istikrara dayalı ABD-Rusya diyaloğu, siber zorbalık ve İran gibi konularda birlikte çalışma konularını ele aldığı bilgisi de paylaşıldı.

İki lider video konferans yöntemiyle görüştü

AVRUPALI MÜTTEFİKLERİ İLE GÖRÜŞMEYİ DEĞERLENDİRECEK

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın bugün görüşmenin yansımalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.

Biden, dün de söz konusu liderler ile görüşmüş ve "yakın temasta kalma" taahhüdü vermişti.

ABD VATANDAŞLARINI TAHLİYEYE HAZIRLANIYOR

ABD yönetiminin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda, Ukrayna'da bulunan Amerikan vatandaşları için tahliye planı yaptığı öne sürüldü.

 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) liderliğinde şu anda bir tahliye planı hazırlanıyor ve Rus işgali durumunda Ukrayna'daki ABD vatandaşlarının olabildiğince hızlı tahliye edilmesi için seçenekler değerlendiriliyor.

ÇOK HIZLI SALDIRIYA GEÇECEK ASKER VE MÜHİMMATA SAHİP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgal kararı alıp almadığının henüz bilinmediğini ifade eden kaynaklar, Rusya'nın şu anda sınır bölgesinde çok hızlı saldırıya geçecek mühimmat ve askere sahip olduğuna dikkati çekti.

Kaynaklar, şu anda tahliye gerektirecek bir durum olmadığını, yine de bu planların ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tehdidini ne kadar ciddiye aldığını gösterdiğini belirtti.

Etiketler