Tgrt Haber
10 Aralık 2023 23:40 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 23:56

Son dakika! İnsani yardım taşıyan Kızılhaç konvoyuna silahlı saldırı: 2 ölü, 7 yaralı!

Son dakika haberi: Sudan’ın başkenti Hartum’da Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) ait insani yardım konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 2 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son dakika! İnsani yardım taşıyan Kızılhaç konvoyuna silahlı saldırı: 2 ölü, 7 yaralı!
Sudan

Sudan’ın başkenti Hartum’da Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) ait konvoya düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.

TAHLİYE BÖLGESİNDE SALDIRIYA UĞRADI

ICRC tarafından yapılan açıklamada, yaralılar arasında üç ICRC personelinin de bulunduğu ifade edilerek, "Hepsinin üzerinde Kızılhaç amblemi bulunan üç ICRC aracı ve üç otobüsten oluşan insani yardım konvoyu, tahliye bölgesine girdikten sonra saldırıya uğradı" denildi.

TARAFLAR BİRBİRİNİ SUÇLADI

Açıklamada, konvoyun 100'den fazla savunmasız sivili Hartum'dan Wad Madani'ye tahliye etmek için bölgede olduğu aktarıldı. Sudan ordusu ve paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) saldırı konusunda birbirlerini suçladı. Sudan ordusu, saldırının "isyancılara ait" bir araba kullanılarak yapıldığını iddia ederken, RSF ise saldırının ordu güçleri tarafından düzenlendiğini öne sürdü.

SUDAN'DAKİ ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ordu ile RSF arasındaki gerilim, 5 Aralık 2022’de sivil hükümete geçişin ve demokratik seçimlerin önünü açması amacıyla imzalanan “çerçeve anlaşmada” RSF’nin tamamen orduya entegre edilmesini içeren reformdan kaynaklanıyor. Ordunun başındaki Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan isyancılarla savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmesini engellemek amacıyla orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF lideri Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo ise bunun sivil bir yönetimle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Binlerce kişinin öldüğü çatışmalar 15 Nisan'da bu yana devam ediyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...