2022-05-17 17:48:14 | Son Güncelleme : 2022-05-17 19:57:08

Son dakika! İsveç Başbakanı'ndan Türkiye mesajı: Terörün her türlüsüne karşıyız

Son dakika haberi: İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya ile yarın NATO üyeliğine başvuracaklarını açıkladı. Andersson, "NATO üyesi olarak Türkiye ile sorunları konuşarak çözmeye hazırız" dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmasına şaşırdığını belirtmişti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmasına şaşırdığını belirtmişti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin NATO içinde Türkiye ile iş birliğini artırmayı istediğini belirterek ülkesinin NATO ve Avrupa Birliği gibi terörün her türlüsüne karşı mücadelede yer aldığını söyledi.

TÜRKİYE İLE DİYALOG İÇİN HAZIRIZ

Andersson, resmi temaslarda bulunmak üzere İsveç'in başkenti Stockholm'e gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü. İki lider daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile NATO için müzakere yapmayı önemsediklerini ifade eden Andersson, "İsveç'in NATO içinde Türkiye ile iş birliğini artırmasını istiyoruz. İsveç, NATO ve AB gibi terörün her türlüsüne karşı mücadelenin arkasında duruyor. Mevcut soru işaretlerini tartışmaya ve çözmeye Türkiye ile diyalog için hazırız" dedi.

Türkiye'yi ziyaret etmeye de hazır olduklarını dile getiren Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için çarşamba günü ortak başvuruda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö de Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmasına şaşırdığını belirterek Ankara ile müzakerelere hazır olduklarını vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN REST

Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanlarının NATO üyeliği için Türkiye'ye gerçekleştirecekleri ziyaret öncesi iki ülkenin teröre verdiği desteği hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsveç terör örgütlerinin kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri konuşturuyorlar. Özel davetler çıkarıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Pazartesi Türkiye'ye geleceklermiş. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar" demişti.