2022-05-15 15:55:00 | Son Güncelleme : 2022-05-15 17:15:07

Son dakika! NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Finlandiya ve İsveç yakın ortağımız

Son dakika haberi: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç NATO'nun yakın ortaklarıdır. NATO'ya başvurmak kendi kararlarıdır." dedi.

NATO: Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
NATO: Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi.

Finlandiya ve İsveç'in adımı sonrası NATO'dan dikkat çeken açıklamalar geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç NATO'nun yakın ortaklarıdır. NATO'ya başvurmak kendi kararlarıdır." dedi. Stoltenberg, "Avrupa'daki yeni güvenlik gerçeğini yansıtacak şekilde NATO'nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendirmek için önemli kararlar alacağız" dedi.

TÜRKİYE ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ

Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim" ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, "Tüm müttefikler, NATO'nun açık kapı politikasını desteklediği için İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine hak kazandığı konusunda hemfikirdir. NATO'ya katılmak Finlandiya, İsveç ve Avrupa için tarihi bir an olacak" dedi.

FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuru sürecine yönelik değerlendirme yapan Stoltenberg, "Bu, Finlandiya'nın bağımsız bir kararı ve NATO'nun tamamen saygı duyduğu bir karardır. Finlandiya başvurmaya karar verirse NATO'da sıcak bir şekilde karşılanacak ve katılım süreci sorunsuz ve hızlı olacaktır" demişti.

Finlandiya'nın NATO'nun en yakın ortaklarından biri olduğunu belirten Stoltenberg, "Finlandiya olgun bir demokrasi, Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa-Atlantik güvenliğine önemli bir katkıda bulunuyor" ifadelerini kullandı. Stoltenberg, "NATO üyeliğinin hem Finlandiya'nın hem de NATO'nun güvenliğini güçlendireceğini söyleyen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin ile aynı fikirdeyim. Bu, NATO'nun kapılarının açık olduğunu ve Finlandiya'nın kendi geleceğine karar verdiğini gösterecektir" ifadelerini kullanmıştı.