2022-05-16 23:24:29 | Son Güncelleme : 2022-05-17 00:09:57

Son dakika! NATO Genel Sekreteri: Türkiye'nin endişeleri giderilmeli

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusuna karşı iki ülkenin teröre destek vermesini vurgulayarak veto sinyali verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye değerli bir müttefik ve herhangi bir güvenlik endişesi giderilmeli" dedi.

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütüne verdiği desteği gündeme getirdi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütüne verdiği desteği gündeme getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuğunu, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini bildirdi.

TÜRKİYE DEĞERLİ BİR MÜTTEFİK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu telefon görüştü. Stoltenberg görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile en yakın ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurma kararları hakkında konuştuk” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu belirten Stoltenberg, “Türkiye değerli bir müttefiktir ve tüm güvenlik endişelerinin ele alınması gerekir. Bu tarihi anda bir arada olmalıyız” dedi.

'TERÖRE DESTEK' UYARISI

Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, “Teröre destek veren ülkelerin NATO müttefiki olmaması gerektiğine inandığımız için bu tutumu sergiledik” ifadelerini kullanmıştı. 

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile yaptığı üçlü görüşmede hem de NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği desteği gündeme getirdiğini belirtmişti.