2022-05-23 13:02:57 | Son Güncelleme : 2022-05-23 16:40:30

Son dakika! Zelenskiy: Rusya ile ticaret olmamalı

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada "Rus petrol ambargosu" çağrısında bulunarak, "Rusya ile ticaret olmamalı" dedi.

Son dakika! Zelenskiy: Rusya ile ticaret olmamalı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsviçre’nin Davos kasabasında 52 yıldır düzenlenen Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski dünya liderlerine çağrıda bulundu.

Zelenski, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda video konferans yoluyla bağlandı. Zelenski, Ukrayna'da her gün yaklaşık 100 sivilin hayatını kaybettiğini söyleyerek, "Savaş anlamsız ve çok aptalca. Birbirimizle savaşmamız için hiçbir sebep yok. Bu durum bizim için büyük bir trajedi. Var olmak için savaşmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

"RUSYA İLE TİCARET OLMAMALI"

Vladimir Zelenskiy dünya liderlerine Rusya'ya karşı yaptırım uygulanması çağrısında bulunarak, "Ordular muharebeler kazanır ama ekonomi savaşlar kazanır. Rusya'yı küresel ekonomiden tamamen kesmek zorundayız. Rusya ile ticaret olmamalı. Rus petrolüne tam ambargo, tüm Rus bankalarının küresel sistemlerden men edilmesi ve Rusya ile tüm ticaretin durdurulmasını talep ediyoruz. Dünya, kaba kuvvet uygulayanlar tarafından yönetilemez" dedi.

ZELENSKİ'DEN MARSHALL GÖNDERMESİ

Zelenski forumda yaptığı konuşmasında tüm katılımcılara seslenerek, Ukrayna'nın yeniden inşası için tüm lider ve firmalardan yardım talep ettiğini dile getirdi. Konuşmasında 2.Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın yeniden inşası için çalışan eski ABD Dışişleri Bakanı George Marshall'ı hatırlatan Zelenski, Marshall'ın yardım planının bir ülkeye ve ideolojiye değil, açlık, yoksulluk, umutsuz ve kaos barındıran her yer için geçerli olduğunu söyleyerek, "Sadece Ukrayna'yı değil, bu dört sorunun var olduğu tüm ülkeler için harekete geçilmeli" şeklinde konuştu.