Tgrt Haber
30 Ocak 2024 15:43 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 15:43

Stoltenberg'in İran suçlamasına jet cevap: İddialar trajikomik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in İran'ı Orta Doğu'da 'istikrarsızlaştırma' ile suçlamasının ardından Tahran'dan tepki geldi. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Stoltenberg'in İran suçlamasına jet cevap: İddialar trajikomik
nato,,iran

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı ortak basın toplantısında hedefine İran'ı koydu. İran'ı Orta Doğu'yu istikrarsızlaştırmakla suçlayan Stoltenberg'e cevap gecikmedi. İran Dışişleri Bakanı Nasır Kenani, "NATO ve bazı üye ülkelerin karanlık sömürgecilik geçmişine rağmen, Genel Sekreterin (İran aleyhine) iddiaları trajikomik ifadelerdir." değerlendirmesinde bulundu.

İran'ın bölgede huzur ve istikrarın sağlanması için yabancı güçlerin müdahalesine karşı bir politika yürüttüğünü dile getiren Kenani, NATO ve bazı üye ülkelerin "yıkıcı ve müdahaleci politikalarına" ek olarak askeri eylemlerinin sadece Batı Asya'da değil dünyanın birçok bölgesinde istikrar ve güvensizliğin temelini teşkil ettiğini savundu.

STOLTENBERG'İN İRAN AÇIKLAMALARI

Güvenliğin küresel bir mesele olduğunu dile getiren Stoltenberg, İran'ın "ülke içinde baskıcı, dışarıdaysa saldırgan tutum sergilediğini" aktararak, "İran, istikrar ve güvenliğe ihtiyaç duyan Orta Doğu'nun istikrarsızlaşmasından sorumludur." dedi.

Stoltenberg'in İran suçlamasına jet cevap: İddialar trajikomik

İran'ın Kızıldeniz'de gemilere saldıran Husilere verdiği destekten duyduğu derin endişeyi dile getiren Stoltenberg, bu eylemlerin bölgedeki gerilimi tırmandırma riskini beraberinde getirdiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...