27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-09-21 17:28:36

Sudan Başbakanı'ndan darbe girişimi açıklaması: Silahlı kuvvetlerin içinden ve dışından planlandı

Sudan'da bir grup asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin açıklama yapan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, darbe girişiminin silahlı kuvvetlerin içindeki ve dışındaki kişilerce planlandığını ifade etti.

Sudan Başbakanı'ndan darbe girişimi açıklaması: Silahlı kuvvetlerin içinden ve dışından planlandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Darbe girişiminin ardından hükümet toplantısında konuşma yapan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, darbe girişiminin silahlı kuvvetlerin içindeki ve dışındaki çeşitli taraflar arasında koordinasyon içinde gerçekleştirildiği açıkladı. Özellikle ülkenin doğusunda güvensiz ortam oluşturmaya yönelik girişimlerin geçmişte de olduğunu belirten Hamduk, "Bu darbe girişiminde yaşananlar, Geçiş Konseyi'ne yönelik daha önceki girişimlerin bir uzantısıdır. Limanları ve yolları kapatarak farklı şehirlerdeki durumdan yararlanmaya çalıştılar. Bu geçiş döneminde ilerlememizi engellemeye çalıştılar" dedi.

"GEÇİŞ HÜKÜMETİ DESTEKLENMELİ"

Eski rejimin ülkedeki devrim, değişim ve geçiş dönemi için hala bir tehdit oluşturduğunu vurgulan Başbakan Hamduk, "Geçiş sürecini güçlendirmek için acil önlemler alacağız. Geçiş hükümeti desteklenmeli ve güçlendirilmelidir" diyerek darbeye karışanlara yönelik soruşturmaların sürdüğünü dile kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Sudan devlet televizyonu, bu sabah başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu duyurmuştu.

Ülkede derinleşen ekonomik kriz ve düşen hayat standartları, Aralık 2018'de kitlesel halk protestolarının başlamasına yol açmış ve 11 Nisan 2019'da ordu yönetime el koymuştu. Dönemin Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in devrilmesinden sonra Ağustos 2019'un sonunda Askeri Geçiş Konseyi kurulmuştu. Devlet Başkanı ve Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan, Başbakan ise Abdullah Hamdok olmuştu. Ülkedeki askeri ve sivil yetkililer, geniş çaplı siyasi ve ekonomik reformlar için geçiş dönemi üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Etiketler