Tgrt Haber
29 Ocak 2024 14:37 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 16:34

Suriye'de peş peşe patlamalar! İran Devrim Muhafızları hedefte

Suriye'nin başkenti Şam'daki Seyyide Zeynep türbesi yakınında şiddetli patlamalar meydana geldi. İlk belirlemelere göre, saldırının sorumlusunun İsrail olduğu iddia edildi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Times of Israel
suriye,israil,iran

ABD'nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssünü hedef alan saldırıların ardından Suriye'nin başkenti Şam'da peş peşe patlamalar meydana geldi. Times of Israel'in haberine göre, Şam'ın güneyi hedef alındı ve saldırılardan İsrail'in sorumlu tutulduğu bildirildi.

Suriye'de peş peşe patlamalar! İran Devrim Muhafızları hedefte

Suriye basınına konuşan görgü tanıkları ise İran Devrim Muhafızları'na ait bir noktanın vurulduğunu söyledi.

Suriye'de peş peşe patlamalar! İran Devrim Muhafızları hedefte

İsrail askeri sözcüsü patlamalarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Lübnanlı Al Meyadeen, şehrin güneyindeki Seyyida Zeinab bölgesinde patlamaların duyulduğunu bildirdi.

Suriye'de peş peşe patlamalar! İran Devrim Muhafızları hedefte

Katar merkezli Al Jazeere ise saldırıyı ''İsrail'in bir başka şüpheli hava saldırısı da Suriye'nin başkenti Şam'ın güney kesimindeki bir hedefi vurdu'' sözleriyle dünyaya servis etti.

İran basını da patlamalarda 2 kişinin öldüğünü, yaralılar olduğunu duyurdu.

Öte yandan İsrail bir süredir Suriye'de İran'la bağlantılı güçlere saldırılar düzenliyor.

ÜRDÜN'DE ABD ÜSSÜNE SALDIRI

Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD lideri Joe Biden, "Dün gece, Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var." ifadesini kullanmıştı.

Biden, saldırıyla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini belirterek, "Bunun Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Suriye'de peş peşe patlamalar! İran Devrim Muhafızları hedefte

ABD'nin seçeceği zaman ve şekilde saldırının sorumlularından hesap sorulacağını kaydeden Biden, bu savaşta mücadeleye devam edeceklerini vurgulamıştı.

ABD Merkez Komutanlığından (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada da Ürdün'ün kuzeydoğusunda tek yönlü gerçekleştirilen İHA saldırısı sonucu 3 ABD askerinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Kaynak: Times of Israel
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...