Tarih : 20.12.2013 - 13:06 Yorum : 0

Tayfunun 'sembol' gemilerine korumalı önlem

Filipinlerde Haiyan Tayfunu’ndan en fazla zararı gören Tacloban kentinin ve tayfunun simgesi karaya vuran gemiler oldu.

Tayfunun 'sembol' gemilerine korumalı önlem

Filipinler'de Haiyan Tayfunu’ndan en fazla zararı gören Tacloban kentinin yeni simgesi karaya vuran gemiler oldu. Çevresi küçük kulübelerle dolan gemilerin tayfunun üzerinden bir ay geçmesine rağmen evi yıkılan birçok kişi tarafından yeni yaşam alanı olarak görülmesi üzerine koruma görevlileri tutuldu. Halkın gemileri kullanmaması için tüm günü gemide geçiren korumalar geminin arka bölümünde kurdukları hamaklarda yatıyor, kaptan köşkünde zaman geçiriyor ve gemiye yabancıların girmesine izin vermiyor.
Son yılların en şiddetli tayfunlarından Filipinler’i vuran Haiyan Tayfunu’nun oluşturduğu yıkımın izleri hala görülüyor. Tayfundan en çok etkilenen Tacloban kentinde insanlar güçlükle de olsa normal hayatlarına dönmeye çalışıyor. Şehrin her köşesinde tayfunun izleri ilk günkü gibi dururken şiddetli rüzgarın devirdiği otomobiller, elektrik direkleri ve ağaçlar kaldırılmayı, yıkılan evler ise onarılmayı bekliyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının da Tacloban’daki faaliyetleri sürüyor. Dünya Sağlık Örgütünden Birleşmiş Milletlere, Türk sivil toplum kuruluşlarından yerel kaynaklara kadar birçok kuruluş bölge halkına yardım eli uzatıyor. Şehrin birçok yerinde yardımlardan yararlanmak için sıraya giren Filipinliler dikkat çekiyor. Tayfunun ardından halkın sokaklara, duvarlara yazdığı "bize yardım edin", "yardıma ihtiyacımız var” yazıları ise hala duruyor. Kentte tayfunun yıkıcı etkisini simgeleyen en önemli unsur ise Anibong Caddesi'ndeki karaya oturan gemiler oldu. Bölgeye gelen yardım kuruluşu temsilcileri genellikle gemilerin önünde hatıra fotoğrafı çektirirken bölge halkı ise gemileri kentin ve tayfunun simgeleri olarak nitelendiriyor. Tayfunun ardından yükselen sular dolayısıyla karaya oturan gemiler evsizler için de ayrı bir önem taşıyor.
Evleri yıkılan birçok kişi güvenli bir yer olarak gördükleri bu gemilere çıkmak ve yaşamlarını burada sürdürmek istiyor. Bunun önündeki en büyük engeli ise gemi içindeki görevliler oluşturuyor. Bütün günü burada geçiren görevliler yemeklerini güvertede hazırlıyor, kaptan köşkünün olduğu bölümde veya geminin arka tarafına kurdukları hamaklarda dinleniyor. Yabancıların gemiye girmesine izin vermeyen görevliler, gemi kaldırılıncaya kadar görevlerinin süreceğini belirtiyor. Görevliler nedeniyle gemiye giremeyen birçok kişi ise onun gölgesinden yararlanma yoluna gidiyor.
Tayfunu yaşayan ve caddede evi ayakta kalan az sayıda kişi ise tayfun sırasında çok korktuklarını belirtiyor. Suyun yükseldiğini ve gemilerin karaya vurduğunu belirten görgü tanıkları her şey bittikten sonra gördükleri manzaraya ise inanamadıklarını söylüyor. Tayfunun ardından geçen sürede evleri yıkılan birçok kişinin kıyıda kendilerine kulübeler yapmış, karaya vuran gemilerin çevresi yeni kulübelerle dolu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber