Tgrt Haber
28 Kasım 2023 14:07 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 14:13

Tayvan Çin'e karşı hava savunma sistemi planını devreye soktu

Tayvan ordusu artan Çin askeri tehditlerine karşı hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için yeni bir hava savunma sistemi hamlesi yaptı.

Tayvan, Çin, Hava Savunma Sistemi

Çin tehditlerine karşı askeri alanda güçlenme planları yapan Tayvan Ordusu bu hedef doğrultusunda 278 milyon dolarlık yeni bir hava savunma sistemi hamlesi yaptı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Tayvan Ordusu, 30 adet TC-2 füze rampası, altı adet muharebe kontrol merkezi, altı adet faz dizili radar sistemi ve 246 adet Sky Sword II hava savunma füzesi dahil olmak üzere gelişmiş hava savunma füze sistemleri satın almak için harekete geçti.

ASKERİ UZMANLARDAN AÇIKLAMA

Defence Post’a değerlendirme yapan askeri uzmanlar, TC-2 sisteminin karada konuşlu versiyonu olan TC-2N’nin kapalı bir konteynır fırlatıcı içinde bulunduğunu ve elektronik karşı-karşı önlem kabiliyeti ile donatıldığını belirtti.

TC-2 sistemini tamamlayan Sky Sword II füzelerinin ise Tayvan’ın Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirildiği belirtildi. Uzmanlara göre bu kombinasyonun, Tayvan’ın hava savunmasındaki boşlukları doldurarak “katmanlı önleme” etkisi yaratması amaçlanıyor.

Kaynak: M5
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...