Tgrt Haber
07 Aralık 2023 18:57 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 19:09

Danimarka yasayı çıkardı, aşırı sağcılar karara tepki gösterdi: Kur'an-ı Kerim yakılması yasaklandı

Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıların ardından hem Türkiye'den hem de diğer Müslüman ülkelerden gelen tepkilerin ardından yeni bir yasa çıkarıldı. Ülkede, Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılması suç sayılacak.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Danimarka yasayı çıkardı, aşırı sağcılar karara tepki gösterdi: Kur'an-ı Kerim yakılması yasaklandı
Danimarka, Kuranı Kerim, Yasa

Danimarka’da özellikle ırkçı Danimarkalı Vatanseverler adlı grubun üyeleri tarafından Müslüman ülkelerin büyükelçilikleri ve ibadet yerlerinin önünde Kur'an-ı Kerim’e yönelik çok sayıda alçak saldırı düzenlemişti. Bu skandal eylemlere göz yuman Danimarka'ya ve eylemleri gerçekleştiren hadsizlere başta Türkiye olmak üzere Müslüman ülkeler çok sert tepki göstermişti.

Danimarka, Kur'an-ı Kerim’e yönelik provokatif eylemlerin ardından harekete geçerek, kutsal kitaplara yönelik saygısızlığın suç sayılmasına kara verdi. Danimarka parlamentosunda yapılan oylama ile Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılmasını suç sayan yasa tasarısı, 77’ye karşı 94 oyla kabul edildi.

AŞIRI SAĞÇILAR KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Adalet Bakanı Peter Hummelgaard yaptığı açıklamada, "Danimarka'nın ve Danimarkalıların güvenliğini korumalıyız. Bu nedenle uzun zamandır gördüğümüz sistematik saygısızlıklara karşı artık daha iyi bir koruma sağlamamız önemli” dedi. Oylama oturumu dört saatten fazla sürerken, aşırı sağ partiler hükümete tepki göstererek, hükümeti “korkak” nitelendirdi.

YASAYI ÇİĞNEYENE 2 YILA KADAR HAPİS

Yeni yasa ile bir topluluk için dini anlamı olan bir metne, kitaba ve nesneye saygısızlık suç kabul ediliyor. Yeni yasayı ihlal edenler para cezasına ya da 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi için Danimarka Kraliçesi Margrethe'nin yasayı bu ay içinde onaylaması bekleniyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...