Tarih : 31.05.2021 - 15:28 Yorum : 0

Terör örgütü sınırda tünel kazıyor

Terör örgütü YPG/PKK, işgalinde bulundurduğu Suriye-Türkiye sınır hattında tünel kazıyor.

Terör örgütü sınırda tünel kazıyor

YPG/PKK, Fırat’ın doğusunda Suriye-Türkiye sınırında yer alan Aynularab (Kobani), Kamışlı, Dirbasiye ve Malikiye bölgelerinde tüneller açarak mevzilenmeye devam ediyor.

SINIRA 15 DAKİKA MESAFEDE

Kamışlı'nın Batı Mahallesi ve Hilaliye bölgelerinde, terör örgütü DEAŞ’ın taktiğini kullanan YPG PKK, tünelleri olası askeri harekatlara karşı direnme, sızma ve ani saldırı amacıyla kazıyor.

Fotoğraf karesine yansıyan tünel girişleri, sınıra 2 kilometre uzaklıkta, 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

SİVİLLERİ KALKAN YAPIYORLAR

Meskun mahallerdeki tüneller, örgütün sivilleri kalkan yaparak gizlenmesini ve muhtemel harekatlara karşı direnmesini kolaylaştırıyor.

Sivillerin yaşam alanlarına kazılan tüneller, meskun mahallerin alt yapısına da zarar vererek yaşamı olumsuz etkiliyor.

Teröristler, mahallelerin altına açtıkları tünellerle istedikleri bina ve evlere giriş çıkış yapıyor.

TÜNELLER GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

YPG/PKK'nın Münbiç ve Aynularab (Kobani) ilçelerindeki tünel kazma çalışmaları Aralık 2018'de ve 15 Nisan 2019'da da görüntülemişti.

Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin, Barış Pınarı Harekatı’nda Tel Abyad ve Rasulayn’ın YPG/PKK'dan temizlenmesinin ardından ilçelerde örgütün çok sayıda tünel kazdığı ortaya çıkarılmıştı.

Suriye'yi böldüler PKK'ya Suriye'de seçim yaptıracaklar Esad rejimi tarafından düzenlenen seçimde kendi bölgesinde oy kullanılmasına izin vermeyen PKK, işgal ettiği bölgede korsan seçim düzenlemeye hazırlanıyor.

ANLAŞMALARA UYULMADI

Türkiye'nin Ekim 2019'da Fırat Nehri'nin doğusundaki Suriye topraklarında YPG/PKK'ya karşı başlattığı harekatta, ABD devreye girerek örgütün güvenli bölge koordinatlarından geriye çekileceği sözünü vermişti.

Soçi’de 22 Ekim 2019'da düzenlenen Türkiye-Rusya zirvesinde de Moskova yönetimi, teröristlerin Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometre güneye çıkacağı güvencesini vermişti.

Kaynak : AA
Etiketler : Ypg/pkk Suriye Türkiye
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber