2022-06-08 09:09:08 | Son Güncelleme : 2022-06-08 09:21:47

Dünyaca ünlü yazar Tolstoy'un ‘Savaş ve Barış’ eseri Ukrayna’da müfredattan çıkıyor 

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Kiev yönetiminden ilginç bir karar geldi. Dünyaca ünlü yazar Tolstoy'un eseri "Savaş ve Barış" Ukrayna'da ders programından çıkarılacağı açıklandı.

Dünyaca ünlü yazar Tolstoy'un ‘Savaş ve Barış’ eseri Ukrayna’da müfredattan çıkıyor 
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle dünyanın farklı noktalarında Rus sanatçılarına ve kültürlerine yasaklar geldi. Bazı Avrupa ülkelerinde Dostoyevski’nin eğitim alanlarında okutulmasını yasaklarken Putin destekçisi sanatçıların gösterileri iptal edildi. Bu kültür ve sanat yasaklanmalarına bir yenisine de Kiev yönetimi imza attı.

TOLSTOY SANSÜR YEDİ

Savaşın sanatçıya da yansıdığı bu dönemde Ukrayna Eğitim Bakan Yardımcısı Andriy Vitrenko dünyaca ünlü yazar Tolstoy'un "Savaş ve Barış" adlı romanını eğitim programından çıkartılacağını duyurdu. Okul müfredatlarında Rus ordusunun yüceltildiği diğer tüm eserlerin de çıkarılacağını söyleyen Vitrenko "Yabancı edebiyata gelince, tamamen ortadan kalkacak. Örneğin, "Savaş ve Barış" ve benzeri, Ukrayna'da okutulmayacak. Yani, Rus ordusunu yücelten her şey, her şey ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı. 

RUSYA'YA UYGULANAN İLGİNÇ YAPTIRIMLAR

  • Uluslararası Kedi Federasyonu Rus kedilerine engel koydu. Buna göre, Rusya'da yetiştirilen hiçbir kedi, Rusya dışındaki hiçbir soy kütüğüne kaydedilemeyecek.Rusya'da yaşayan katılımcıların kedileri ise fuarlardan men edildi.
  • Netflix, ünlü yazar Tolstoy'un Anna Karenina isimli eserinin uyarlamasının çekimlerini iptal etti.
  • Münih Flarmoni Orkestrası Putin'e yakınlığı ile bilinen Rus Şef Gergiev'i görevden aldı.
  • İtalya'daki Milano-Bicocca Üniversitesi ise Dostoyevki dersini durdurma kararı aldı.
  • Dünya Tekvando Federasyonu Vladimir Putin'in siyah kuşağını iptal ettiğini açıkladı.
  • Avrupa Voleybol Federasyonu, Rus sporcuların lisanslarını iptal etti. Ardından da lisans iptalinin yalnızca plaj ve kar voleybolcularına uygulanacağını söyledi.
  • Avrupa Yayın Birliği, Eurovision'a Rusya'nın alınmayacağını duyurdu.
  • Almanya'da 'Russicher Zupfkuchen' isimli Rus pastasının başındaki 'Rus' sözcüğü çıkarıldı. Artık satışı 'Zupfkuchen' olarak yapılıyor.