Tarih : 15.03.2017 - 13:52 Yorum : 0

Trump'tan Pentagon'a 'onaysız vur' izni

ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon'un, başkanın onayına gerek kalmadan Yemen gibi ülkelerde istediği saldırı düzenleme yetkisine onay verdi.

Trump'tan Pentagon'a 'onaysız vur' izni

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Yemen’de yürüttüğü terörizm karşıtı operasyonlar için ilave yetki isteğine onay verdi.

CNN’e konuşan bir Pentagon yetkilisi, Beyaz Saray’ın, Libya ve Somali için de benzer bir yol izlemeyi tartıştığını söyledi.

OBAMA DÖNEMİNDEKİ KURAL GEVŞETİLİYOR

Trump’ın Pentagon’a verdiği yetki, ‘stratejik etki’ oluşturacak operasyonlarda orduya daha fazla özgürlük alanı tanıyor.

Yemen’in üç eyaletini ‘aktif savaş alanı’ olarak tanımlıyor ve eski başkan Barack Obama döneminde uygulanan, Yemen gibi konvansiyonel savaş mekanları dışındaki alanlarda İHA ve komando baskınlarıyla oluşabilecek sivil kayıpları engellemek için, her saldırının Başkanın onayına sunulması kuralını gevşetiyor.

Pentagon yetkilisi, Yemen’de son iki haftada 40 civarında hava saldırısı düzenlenmiş olmasının, yeni yetkinin işaretlerinden biri olduğunu belirtti.

Trump'ın ne kadar vergi ödediği ortaya çıktı Trump'ın ne kadar vergi ödediği ortaya çıktı ABD Başkanı Donald Trump'ın 2005 yılında 152 milyon dolardan fazla gelir beyan ettiği ve buna mukabil 38 milyon dolar federal gelir vergisi ödediğine ilişkin bir belge ortaya çıktı.

Etiketler : Trump Abd Pentagon
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber