Tgrt Haber
02 Mart 2024 16:43 - Güncelleme : 02 Mart 2024 16:45

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler

Tunus'ta binlerce gösterici, kötüleşen ekonomi ve mevcut siyasi durum nedeniyle Kasbah Meydanı'nda toplanarak mevcut hükümeti protesto etti.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Tunus,Kays Said,protesto

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'e karşı protestolar sürüyor. Tunus Genel İşçi Sendikası’nın (UGTT) çağrısıyla binlerce kişi, başkent Tunus'taki El Kasbah Meydanı'nda toplandı. Mevcut siyasi durum, kötüleşen ekonomi ve işsizliği protesto eden göstericiler, "Yüksek fiyatlara hayır”, “İşe ihtiyacımız var” yazılı pankartlar taşıdı.

Aktivistlerin ve gazetecilerin tutuklanması, muhalefete getirilen kısıtlamalardan da endişe duyan göstericiler, anlamlı reformlar yapılmasını talep etti.

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler - 1. Resim

TUNUS'TAKİ SİYASİ KRİZ

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de "ülkenin tehlikede olduğu" gerekçesiyle dönemin başbakanını görevden alırken, parlamentonun yetkilerini dondurmuştu. Said, 22 Eylül 2021'de ise imzaladığı kararnameyle yetkilerini genişleterek yürütme organını da kendisine bağlamıştı.

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler - 2. Resim

Şubat 2022'de Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini belirten Said, 25 Temmuz 2022'de anayasa değişikliği referandumuna gidileceğini duyurmuştu. Yüzde 30,5 katılımla düzenlenen referandumda, yüzde 94,6 "evet" oyuyla yeni anayasa kabul edilmişti. Anayasanın değişmesinin ardından parlamentonun yetkileri de kısıtlanmış oldu.

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler - 2. Resim

Kays Said'i basını susturmak ve otoriter yönetimi dayatmakla suçlayan muhalefet, anayasa değişikliğinin 2011 devriminden sonra inşa edilen demokrasiyi parçaladığını savunuyor.

Söz konusu suçlamaları reddeden Said ise kendisini eleştirenleri "suçlu, vatan haini ve terörist" olarak nitelendirirken, onları serbest bırakan yargıçların "suç ortağı" kabul edileceğini belirtmişti. Said'e yönelik tepkiler, Temmuz 2021'den bu yana aldığı kararlar nedeniyle giderek artıyor.

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler - 3. Resim

Tunus'ta binlerce kişi ayaklandı! Hükümeti protesto ettiler - 4. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...