2021-11-09 17:08:30

Tunus'ta ortalık karıştı: Protestocular polis karakolunu ateşe verdi

Tunus'ta yaşanan çöp krizini protesto edenler, güvenlik güçleriyle şiddetli çatışmaya girdi. Protestocular, şiddetin dozunu artırıp polis karakolunu ateşe verdiler.

Tunus'ta ortalık karıştı: Protestocular polis karakolunu ateşe verdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tunus'ta uzun bir süredir çöplerin toplanmaması halkı çıldırttı. Tunus halkı, hükümetin çöp sıkıntısına yönelik güneyindeki Safakes eyaletinde bir çöp sahasının yeniden açılmasına ilişkin kararı protesto etti. Dün gece ise sokaklara dökülen halk, yeniden açılma kararı alınan çöp sahasından hastalık yayıldığı gerekçesiyle çöp sahasının kapatılmasını istedi.

“Dağılın” uyarısına aldırış etmeyen öfkeli halk, zaman zaman güvenlik güçleri ile karşı karşıya geldi. Kalabalığa, güvenlik güçleri tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak müdahale edildi.

Protestocular ve güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışma çıkması sonucu, protestocular Agareb kasabasındaki karakolu ateşe verdi. Tunus Devlet Başkanı Kays Said, bu krize acilen çözüm bulunacağını söyledi.

Müdahaleler sonucu bir gencin yaralanarak hayatını kaybettiği ifade edilirken, iddiaları Tunus İçişleri Bakanlığı ise reddetti.

Etiketler