• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98339
 • down
  USD
  5.7736
 • down
  EURO
  6.4243
 • down
  GBP
  7.4426
 • down
  Altın
  276.444
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 04.01.2015 - 15:53 Yorum : 0

Türkiye Sarıkamış şehitlerini andı

Türkiye Sarıkamış şehitlerini andı

Allahuekber Dağları'nda şehit olan 90 bin askeri, harekatın 100. yılında anmak için Afganistan, Filistin, Kosova ve Makedonya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından  gelen on binlerce kişi, sıfırın altında 10 derecelik havaya aldırış etmeden şehitlerine yürüdü.Sarıkamış Harekatı, Birinci Dünya Savaşı'na yeterli hazırlık yapamadan giren Osmanlı Devleti'nde, Enver Paşa'nın, 93 Harbi'nde kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı geri alıp Kafkasya'ya yönelmek istemesiyle başladı. Enver Paşa komutasında Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a doğru harekete geçen binlerce Mehmetçik, buraya kadar birçok olumsuzluğa rağmen bayrak ve vatan sevgisinin verdiği güçle ilerledi.Sırtında kışlık giysisi ve ayağında düzgün bir botu dahi olmayan Mehmetçik, emre itaatkarlığını göstererek geldiği Sarıkamış'ta düşmandan çok kar ve tipiyle mücadele etti. Aralarında yaşları 12-13 olan çocukların da yer aldığı Türk askeri, düşmana bir kurşun bile sıkamadan donarak şehit düştü.90 bin şehit... 90 bin trajedi... 90 bin acı hikaye... 90 bin yetim, evlat, baba, kardeş, koca...

 

On binler Sarıkamış'a koştu

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ve tarihin altın sayfalarında yerini alan Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma törenleri için Türkiye'nin dört bir yanıyla Azerbaycan, Kırım, Filistin, Afganistan, Makedonya, Kosova, Tunus, Ürdün, Sırbistan ve Lübnan'dan on binlerce kişi Sarıkamış'a akın etti.

 

İzcilerle çocuğu, kadını, erkeği, genci yaşlısıyla on binlerce kişi de tıpkı ecdadı gibi Kafkaslar'a doğru yürümek için sabahın erken saatlerinde Sarıkamış'ın Kızılçubuk mevkisinde toplandı.

 

Mehmetçiğin o dönem insan boyunu aşan karla mücadele ettiği bölgede, on binler yol almak için sabırsızlanıyordu.

 

Ellerinde Türk bayrakları, kırmızı-beyaz atkı, bere ve eldivenlerle 8,5 kilometre sürecek yürüyüşe devlet erkanıyla başlayan on binlerin ecdadının geçtiği yollardan geçerken ki heyecanı yüzünden okunuyordu.

 

100 yıl öncesinin aksine hava koşulları da ecdadının izini süren torunlarına yardımcı oldu.

 

Tekbirler getirerek ve dualar eşliğinde kolkola yürüyen kalabalıktan bazıları da namaz kılıp, dua ederek ecdadını yad etti. 8,5 kilometrelik yürüyüşü, yaklaşık 4 saatte tamamlayan on binlerce kişi, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının TOKİ aracılığıyla yaptırdığı "Ayyıldızlı" tören alanını doldurdu.

 

Kalabalık, SOLOTÜRK'ün gösterisini de büyük bir coşku içerisinde takip ettikten sonra ilçeden ayrıldı.

 

TBMM Başkanı Çiçek de katıldı

 

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı anma etkinlği düzenledi.

 

Çok sayıda kişi, harekat sırasında donarak şehit olan 90 bin Mehmetçiği anmak için sabah erken saatlerden itibaren Kızılçubuk mevkisinde toplandı.

 

Tarih bilincini artırmak ve vatan savunmasında çekilen sıkıntıları gençlerin yerinde görmeleri amacıyla "Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde, Gök Allahuekber, Yer Allahuekber" sloganıyla gerçekleştirilen programda, Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

 

Katılımcılar, daha sonra 8,5 kilometrelik yürüyüşe başladı. 

 

Programa TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Günay Özdemir, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, milletvekilleri, kamu kurum müdürleri ile Türkiye'nin farklı illerinden çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

Bu arada, yürüyüşe katılan bir grubun programın geç başladığını iddia ederek, tepki göstermesi üzerine gazetecilere açıklamada bulunan TBMM Başkanı Çiçek, şunları kaydetti:

 

"Burada, programın 10.30'da başlayacağı bir ay evvelden yazılan davetiyelerde var. Biz de saat 10.30'da geldik. Saatlerinize bir bakın. Anlaşılan bir kısım yalan yanlış haberlerle vatandaş tahrik ediliyor olabilir. Basın mensupları burada, sadece buradakiler değil, tüm Türkiye'den gelenler var. 10.30'a alınmasının sebebi de başka yerlerden gelenler olması. Ben şimdi gördüm, Çorum'dan var, İstanbul'dan var, Iğdır'dan var, Erciş'ten var. Yanlış bir bilgiyle 'efendim biz geç kalıyoruz da ondan dolayı 10.30 başlıyor' gibi bugünün anlamına yakışmayan bir kısım değerlendirmeler olabiliyor. Saatlerinize bakarsanız biz vaktinde geldik. Hayatım boyunca da hiçbir randevuma geç kalmadım."

 

 

 

Nefret söylemlerinden kaçınalım

 

TBMM Başkanı Çiçek, yürüyüş esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM olarak, şehitlere olan borçlarını bir nebze olsun ödeyebilmek ve aziz hatıralarını yad etmek için törenlere katıldıklarını söyledi.

 

Muhteşem, heyecan verici ve gelecek adına umut verici bir katılım olduğunu ifade eden Çiçek, "Gelirken yolda arabalardan da gördük. Türkiye'nin çok uzak yerlerinden, İstanbul'dan, Çorum'dan, Erciş'ten birçok yerden gelmişler, katılmışlar. İnanıyorum ki birçok vatandaşımız da bulundukları yerlerden gönülleriyle, dualarıyla bu törenlere iştirak ediyorlar" diye konuştu.

 

Bu tür değerlere sahip çıkılarak millet olunduğuna işaret eden Çiçek, bir gazetecinin, "Eksi 10 derece ama hiç kimse üşümüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi:

 

"İnşallah içimizin sıcaklığı ısıtıyordur ama şehitlerimizin şehit olduğu yıllarda eksi 10 değildi, çok düşük soğuklar vardı eksi 30, eksi 40 derece. Biz üşümüyoruz çünkü ayağımızda ayakkabılar, sırtımızda palto ve pardösü var. Tabii ki aziz şehitlerimizin çoğunun ayağında çarık bile yoktu. Sarılacakları battaniye yoktu. Geçmiş hatıralara ve fotoğraflara baktığımızda birbirlerine sarılarak bu dağlarda mücadele vermiş kahramanlar bunlar."

 

Çiçek, şehitlere layık olmayı temenni ederek, şöyle devam etti:

 

"Bütün mesele bugünleri iyi anlamak. Sadece bugün kutlayıp gitmek değil, onların mirasına sahip çıkmak ve onların bize bıraktığı mirası gelecek nesillere katlayarak aktarmaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugünler bizim, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmeli, birbirimizi iyi anlamalıyız. Hepimiz birbirimize lazımız. Bu ülkenin her insanı değerli bir hazine ve kıymettir. Ne olur, bütün bir yıl yapamıyorsak bile senede bir gün veya bu günlerde birbirimize hoşgörüyle, saygıyla bakalım. Düşüncelerimiz, kanaatlerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin aziz varlıkları olduğumuzu, Türkiye Cumhuriyeti'nin saygıdeğer vatandaşları olduğumuzu bilerek nefret söylemlerinden, yanlış bir kısım davranışlardan, yanlış anlamalardan ve birbirimize saygısızlık olarak ifade edilebilecek sözlerden ve davranışlardan kaçınalım. Belki şehitlerimizin ruhu o zaman daha şad olmuş olur."

 

Biz şehitlerimize karşı böyle bir saygısızlığı yapmayız

 

Çiçek, yürüyüşe katılan bir grubun programın geç başladığını iddia ederek, tepki göstermesine ilişkin de şunları kaydetti:

 

"Türkiye'nin muhtelif yerlerinden büyük bir heyecanla buraya gelen vatandaşlarımız var. Sabah 08.00'de, 08.30'da, 09.00'da. Hala geliyorlar. Valilik yürüyüş programını bakanlığımızla da görüşerek saat 10.30'da başlatıyor. Dolayısıyla resmen davet edilenlerin 10.30'da burada olması gerekiyor. Bir yanlış anlama ya da birilerinin yanlış söylemiyle benim geç kaldığımdan bahisle programın geç başlatıldığı kesinlikle doğru değil. Herkes biliyor, sizler de gördünüz, ben vaktinde geldim. Böylesine aziz ve mübarek bir günde en azından yanlış değerlendirmelerle birbirimizi incitmeyelim. Tüm vatandaşlarımızın gözü, kulağı, kalbi burada. Biz şehitlerimize karşı böyle bir saygısızlığı yapmayız. Muhtelif yerlerden gelen vatandaşlarımızın birlikte yürümelerinin temini için, vesaire tedbirler için valilik saat 10.30 itibarıyla yürüyüşün başlamasını kararlaştırmış. Bir kısım vatandaşlarımız, kendiliğinden katılanlar programı bilmediği için yanlış değerlendirmeler yapabiliyorlar. Buna hassaten rica ediyorum, doğru bilgi budur. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin."

 

Sarıkamış Harekatının 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüklerince illerde yürüyüşler düzenlendi.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber