Tgrt Haber
29 Kasım 2023 08:25 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 10:44

Türkiye'den İsrail için suç duyurusu! 16 kişilik heyet 3 klasörle Lahey'de

Gazze'de yaşanan soykırımı Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımak üzere Hollanda'ya giden 16 kişilik Türk heyet, 3 bin avukatın imzası ve 3 klasör delille sunum yaptı.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Sabah
Türkiye'den İsrail için suç duyurusu! 16 kişilik heyet 3 klasörle Lahey'de
Soykırım, İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesi

İsrail'in haftalardır orantısız bir şiddetle saldırdığı Gazze'deki insanlık dramına dikkat çekmek adına harekete geçen Türk hukukçular Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) sunum gerçekleştirdi

Çocuk, kadın, yaşlı veya genç demeden sivilleri katleden İsrail'in işlediği suçları raporlayan 16 kişilik heyet, İstanbul 2. Barosu, toplam 3 bin 5 şikaşet dilekçesini de yanlarında götürdü.  

İstanbul 2. Baro Başkanı Yasin Şamlı başkanlığındaki heyet geçtiğimiz günlerde UCM'nin Lahey kentindeki merkezinde Filistin soruşturmasını yürütülen soruşturmacı ekibin başı olan savcı ile görüştü.

3 KLASÖR DELİLLE SUNUM

Savcı ve ekibi, başvurunun mahiyeti ve 3 klasörden oluşan delilleri, delillerin mahiyeti uzun uzun anlatıldı. Savcı da sorular sordu ve heyet soruları cevapladı.

Heyette TBMM Adalet komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, Konya eski Milletvekili Ahmet Sorgun da yer aldı. Bu delillerin büyük bir kısmı bizatihi Gazze içinden elde edildi.

Gazze den yaralı olarak gelenlerin noter tasdikli beyanları, Gazze ile telefon irtibatı kurularak orada yaşayanların ve bu saldırılara maruz kalanların beyanları ve bölgede görev yapan ve saldırılara bizzat tanıklık yapan gazetecilerden alınan bilgiler delil klasörüne konuldu.

EN CİDDİ DELİLLİ BAŞVURU

Sabah'ın aktardığı habere göre, Savcılık görevlileri, götürülen delillerin bu güne kadar mahkemeye getirilen en ciddi deliller olduğunu söyledi.

Savcılık görevlileri heyete, bu başvurunun ciddiye aldıklarını, delillere dayandığını, şuana kadar yapılan 5 başvuru arasında yapılan en ciddi başvuru olduğunu söylediler. Diğer başvuruların eleştiriye dayalı yazılı başvurular olduğunu ifade ettiler.

Heyet, Lahey'deki temasları ardından Cenevre ye BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne geçti. Orada Filistin soruşturmasını yöneten ekibin lideri ile görüşüldü. Ona da başvurunun mahiyeti anlatıldı. Başvurunun önemli olduğu, gerekenin yapılacağını ifade ettiler.

4 BAŞLIKLI SUÇ DUYURUSU

Ekipte bulunan İstanbul 2. No'lu Baro Başkanı Yasin Şamlı, "Temaslarımız beklediğimizden çok çok olumlu geçti. Gerek Lahey gerek de Cenevre'de karşılık bulduk. Oradaki görevlilerin de Gazze'deki dramı durdurmak üzere çaba sarf ettiklerine şahitlik ettik" dedi.

Şamlı sözlerini şöyle sürdürdü: Gazze de büyük dram yaşanmakta. Uluslararası Ceza Mahkemesi yargı yetkisine giren 4 suç var. Birincisi soykırım...İkincisi insanlığa karşı suçlar... Üçüncüsü savaş suçları ve sonuncusu saldırı suçları.... Gazze de bu 4 suç tipinin hepsi işlenmiştir. Başvurumuzu bu doğrultuda hazırladık ve çok önemli bir dilekçe hazırladık. Tabi Gazze'den topladığımız 3 klasör delili de bu dilekçeye ek yaptık."

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...