Tarih : 20.01.2021 - 22:24 Yorum : 0

Türkiye'den Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Yunanistan'ın, İyon Denizi'nde ülkenin kara sularını 6 milden 12 mile çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onaylaması ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın açıklamalarıyla ilgili açıklamada bulunuldu.

Türkiye'den Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada: "Yunanistan’ın İyon Denizi’nde karasularını 12 deniz miline çıkarmaya yönelik tasarrufu, Mora Yarımadası’nın güneyinde sona ermekte ve Ege Denizi’ni hiçbir şekilde etkilememektedir. Özel coğrafi koşulların hakim olduğu yarı-kapalı Ege Denizi’nde ülkemizin hayati hak ve çıkarları vardır. Bu denizde karasularının hem ülkemizin, hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık denizlere erişimi kısıtlayacak şekilde tek taraflı olarak genişletilmemesi gerektiği konusundaki tutumumuz herkesin malumudur. Bu tutumumuzda bir değişiklik yoktur." denildi.

Yunanistan'dan 12 mil provakasyonu

Yunanistan Parlamentosu, İyon Denizi'nde ülkenin kara sularını 6 milden 12 mile çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mecliste dün yaptığı konuşmada, "Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Etiketler : Yunanistan Türkiye Girit
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber