2022-06-29 09:56:44 | Son Güncelleme : 2022-06-29 10:29:07

Türkiye’nin NATO zaferi dünya basınında yankı uyandırdı: Erdoğan’ın zaferi

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in aracılığı ile Madrid'de gerçekleştirdiği 4'lü zirveden önemli kararlar çıktı. Türkiye’nin istediği aldığı anlaşmanın sağlanması ABD basınında da geniş yankı uyandırdı. Üçlü muhtırayı flaş olarak duyuran ABD basını diplomasi kanadının açıldığına dikkat çekti. İngiliz Economist dergisi yaşanan gelişmeleri ise "Erdoğan'ın zaferi" olarak yorumladı.

Türkiye’nin NATO zaferi dünya basınında yankı uyandırdı: Erdoğan’ın zaferi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in aracılığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve İsveç Başbakanı Andersson bir araya geldi. İki oturum şeklinde gerçekleştirilen ve dört saat süren zirvenin ardından taraflar ortak bildiriye imza attı.

“ERDOĞAN’IN ZAFERİ”

Türkiye, Stockholm ve Helsinki yönetiminin terör örgütlerine verdiği desteği geri çekmesi ve bunu yazılı olarak bildirmesinin ardından NATO üyeliği için yeşil ışık yaktı. Dünya basınında birinci manşet olan bu gelişmeyi İngiliz Economist dergisi "Erdoğan'ın zaferi" olarak yorumladı. 

Derginin internet sayfasında yayımlanan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın futbolcu geçmişine gönderme yapıyor. Economist, Finlandiya ile İsveç'e veto tehdidi hamlesinin futboldaki gibi bir 'profesyonel faul' olduğunu yazdı: "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı uluslararası siyasette istediğini alabilmek için profesyonel faul yapmaktan kaçınmıyor. Geçen ay İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine çelme takma girişimi de, üstelik de Rusya böylesine bir tehdit ortamı yaratmışken, korkutucu olduğu kadar etkiliydi"

ABD BASINI ‘FLAŞ’ OLARAK DUYURDU

Dünkü dörtlü zirve ABD basını tarafından da yakından takip edildi.  ABD'nin önde gelen basın kuruluşlarından CNN, New York Times ve Washington Post, imzalanan muhtırayı okuyucularına flaş gelişme olarak duyurdu ve ana sayfalarında bu habere yer verdi.

Foto Galeri
Stoltenberg'in 'Türkiye' hassasiyeti dikkat çekti

“İTTİFAKIN GENİŞLEMESİNİN ÖNÜ AÇILDI

Washington Post, flaşında, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine itirazını bırakarak, ittifakın genişlemesinin önündeki yolu açtı." ifadesine yer verdi. Haber metninde ise söz konusu anlaşmanın Ukrayna savaşının ardından daha da önem kazandığına işaret edildi.

“DİPLOMATİK ENGEL KALKTI”

New York Times, flaşında, "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına yönelik vetosunu kaldırarak bu ülkelerin, NATO üyeliklerinin önündeki diplomatik engeli kaldırdı." ifadesini kullandı. Haberde, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine destek vermeyeceği açıklaması öne çıkarılarak, bu ülkelerin NATO'ya katılımının önemi vurgulandı.

BIDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

CNN de flaşında, "Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini destekleyeceğini duyurdu." ifadesine yer verdi. Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bugün yapılacak ikili görüşme de anımsatıldı.

Fox News ise haberini "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına itirazını kaldırıyor." başlığıyla verirken söz konusu muhtıra, "önemli ilerleme" olarak nitelendirildi.