2022-06-25 20:03:49 | Son Güncelleme : 2022-06-25 20:14:42

Ukrayna duyurdu: Rusya tamamen işgal etti, komutan atadılar

Rusya Severodonetsk şehrinin yüzde 80'inin tahrip etti. Ukrayna’nın Luhansk bölgesine bağlı Severodonetsk şehrinin Belediye Başkanı Oleksandr Striuk yaptığı açıklamada, “Şehir Rus ordusu tarafından tamamen işgal edildi” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf (AA)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Fotoğraf (AA)

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları her geçen gün yeni stratejik operasyonlarla sürüyor. Başkent Kiev ve çevresindeki köyler çatışmalarda ağır hasar gördü. Birleşmiş Milletler raporuna göre savaştan dolayı 12 milyon kişi yerinden edildi.

Rusya saldırılarında yeni hedef aldığı Severodonetsk şehrinde yüzde 80’lik hasar oluştuğu bildirildi.

Ukrayna’nın Luhansk bölgesine bağlı Severodonetsk şehrinin Belediye Başkanı Oleksandr Striuk yeni bir açıklamada bulundu. Belediye Başkanı Striuk yaptığı açıklamada, “Şehir şu anda Rusya'nın tam işgali altında. Kendi düzenlerini kurmaya çalışıyorlar. Bildiğim kadarıyla şehre bir komutan atadılar” dedi. Striuk açıklamasında şehrin saldırılar nedeniyle ciddi hasar gördüğünü belirterek, sivillerin şehirde yaşamasının zor olduğunu ifade etti.

3 AY SIĞINAK VE BODRUMLARDA

Belediye Başkanı Striuk ayrıca Azot fabrikasına sığınan sivillerin ayrıldığını belirterek, “Bu insanlar sığınaklarda ve bodrumlarda yaklaşık 3 ay geçirdiler. Duygusal ve psikolojik olarak kötü durumdalar. Şimdi tıbbi ve psikolojik yardıma ihtiyaçları var” dedi.

Luhansk Valisi Sergey Gayday ise yaptığı açıklamada, “Severodonetsk’te altyapı tamamen yok edildi ve konut evlerinin yaklaşık yüzde 80'inin ciddi şekilde hasar gördüğü için yıkılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler