2022-05-13 09:46:36 | Son Güncelleme : 2022-05-18 11:04:04

Ukrayna savaşında bir ilk: Yargılanmaya hazır

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı günden beri pek çok savaş suçu işlediği iddia ediliyor. Bu konuda son çalışmalarını tamamlayan Ukraynalı savcılar ilk yargılamaya hazır.

Rusya’ya ait savaş suçlarının sayısı 11 bini aştığı iddia ediliyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Rusya’ya ait savaş suçlarının sayısı 11 bini aştığı iddia ediliyor.

Rusya, Ukrayna’ya saldırısında sivillerin katledilmesinden işkenceye kadar pek çok savaş suçunu işlemekle itham ediliyor. Kiev'deki bir Mahkeme, Vladimir Putin'in Ukrayna'nın işgali emrini vermesinden bu yana ilk savaş suçu davasını görmeye başladı.

21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shysimarin, 62 yaşındaki Ukraynalı bir sivili öldürmekle suçlandı. Savaşta bir dönüm noktası olan yargılamada tüm dünya tarafından merakla izleniyor. Shysimarin, 28 Şubat'ta Chupakhivka köyünde askeri araç konvoyunun Ukrayna güçlerinin saldırısına uğramasının ardından sivil bir araca ateş etmekle suçlanıyor. Daha sonra, Ukraynalı savaşçılardan kaçmaya çalışırken diğer dört askerle birlikte arabayı kullananın da o olduğu biliniyor.

SİVİLİ ÖLDÜRDÜ

Savcılara göre Shysimarin, ‘Ukraynalı askerlere ihbar etmesin diye bir sivili öldürmesi’ emrini uyguladı. Bisiklete binen ve telefonuyla konuşan silahsız adamı vurarak öldürdü. Suçun AK-74 tüfeği kullanılarak işlendiği belirtiliyor. Dava bu hafta bir ceza mahkemesinde açıldı. Ukrayna'nın başsavcısı Iryna Venediktova, salı günü Kiev'deki ofisinden yaptığı açıklamada “O burada, elimizde” demişti. Sanık bu eylemleri için 10 ila 15 yıl hapis veya müebbet hapisle karşı karşıya.

BİR DAVA DAHA 

Rus askeri olan Mihail Romanov da tecavüz ve cinayet işlemekle suçlanıyor. Önümüzdeki günlerde dava dosyası mahkemeye götürülecek. Romanov da mart ayında Kiev yakınlarındaki Brovarsky bölgesindeki bir köyde bir eve zorla girmek, bir adamı öldürmek ve ardından karısına defalarca tecavüz etmekle suçlanıyor. Asker ayrıca “kadını ve reşit olmayan çocuğunu şiddet ve silahlarla tehdit etmekle” suçlanıyor. Ukrayna başsavcısı tarafından kaydedilen Rusya’ya ait savaş suçlarının sayısı 11 bini aşmış durumda. UNICEF'in bildirdiğine göre, savaşta sadece nisan ayında en az 100 çocuk öldürülmüştü.