2022-05-23 14:23:59 | Son Güncelleme : 2022-05-23 14:37:52

Ukrayna'da yargılanan Rus askerinin cezası belli oldu

Rus ordusunun Ukrayna'ya saldırıları esnasında bir sivili öldürmek suçuyla yargılanan Rus askerinin cezası belli oldu, ömür boyu hapis yatacak.

Ukrayna'da yargılanan Rus askerinin cezası belli oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 24 Şubat'ta verdiği askeri emirle başlayan Ukrayna'nın işgalinin başlamasının ardından 28 Şubat'ta Sumi'de Ukraynalı sivili öldüren 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shishimarin hakkında karar verildi. Rus asker, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov’u öldürmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edildi. Rus askerin devlet tarafından atanan avukatı, Shishimarin'in kendisiyle hiç iletişime geçmediğini söylerken, Kremlin Sözcüsü Peskov, Kremlin'in bu davaya ilişkin bir bilgisi olmadığını belirtti.

HER ŞEYİ İTİRAF ETMİŞTİ

Shishimarin mahkemede suçunu kabul ederek, "Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir durum olarak görüyorum. Suçumu inkar etmiyorum. İlk emri Makeev isimli teğmen verdi. İlk anda onun emrini yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar ifadelerle bana emrini tekrarladı. Stresli bir durum vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov sürekli bağırıyordu. Teğmenin emrini yerine getirdim. Bu olaydan sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim" demişti.