2021-10-06 18:36:46

Yan etkileri çok riskli! İsveç'te gençlere Moderna aşısı durduruluyor

Amerikan ilaç şirketi Moderna'nın geliştirdiği koronavirüs aşısı için İsveç Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından yeni bir karar duyuruldu. Açıklamada, aşının gençler üzerinde kalp kası ve kalp zarı iltihabı gibi yan etki riskinin arttırdığına dair bulgular bulunduğu için kullanımının durdurulacağı belirtildi.

Yan etkileri çok riskli! İsveç'te gençlere Moderna aşısı durduruluyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsveç Halk Sağlık Müdürlüğü, Amerikan ilaç şirketi Moderna'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 1991 yılı ve sonrasında doğanlarda kullanımının durdurulacağını duyurdu. Açıklamada, aşının gençler üzerinde kalp kası veya kalp zarı iltihabı gibi yan etki riskinin arttığına dair bulgular elde edildiği belirtildi.

Moderna'nın Spikevax aşısının ikinci dozundan sonra yan etki ile aşı arasındaki bağlantının açıkça görüldüğü kaydedilen açıklamada, 1991 yılında veya sonrasında doğan ve ilk Moderna aşısı vurulan 81 bin gence ikinci doz Moderna aşısı yapılmayacağı, bunun yerine Pfizer/BioNTech aşısının kullanılacağı ifade edildi.

19 EYLÜL'DE TÜM ÖNLEMLER KALDIRILDI

İsveç'te 12-15 yaş grubundakiler 19 Eylül'de aşılanmaya başlanmıştı. Öte yandan Halk Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı verilere göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 899'a çıktı, vaka sayısı da 1 milyon 156 bin 248'e yükseldi. İsveç hükümeti 19 Eylül'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkede tamamen kontrol altına alındığını ve virüse karşı alınan tüm önlemlerin kaldırıldığını açıklamıştı.

Etiketler