Tarih : 19.10.2021 - 16:26 Yorum : 0

Yanardağ bir aydır lav püskürtüyor: Patlamaların şiddeti arttı

İspanya'ya bağlı La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı, 1 aydır aktif bir şekilde lav ve kül püskürtüyor. Son zamanlarda ise yanardağın şiddetinin azalması beklenirken tam tersi patlamalar giderek arttı.

Yanardağ bir aydır lav püskürtüyor: Patlamaların şiddeti arttı

İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adası La Palma'da bulunan Cumbre Vieja Yanardağı tam bir aydır kül ve lav püskürtmeye devam ediyor. 19 Eylül'den bu yana aktif olan yanardağ son zamanlarda ise şiddetini artırdı.

Yanardağdaki lav çıkışı yoğunlaşırken, lavlar yerleşim yerlerine yaklaştı. Lavlar, bazı yerleşim bölgelerinde ise yangına neden oldu. Adada şu ana dek lavlar nedeniyle 754 hektar alan ve bin 835 bina yok oldu, yaklaşık 7 bin kişi ise adadan tahliye edildi.

LAVLAR DENİZE İNERSE ZEHİRLİ GAZLAR SAÇILACAK

Yerel yetkililer, güneydeki lav akıntısının denizden yaklaşık 200 metre uzaklıkta olması nedeniyle Tazacorte bölgesinde koruyucu önlemleri artırdı. Bilim insanları, lavların denizle buluşmasından endişe duyuyor çünkü böyle bir durumda göz, akciğer ve cilt tahrişine neden olabilecek zehirli gazların havaya salınabileceği düşünülüyor.

SON 24 SAATTE 42 DEPREM

Kanarya Adaları Başkanı Angel Vctor Torres geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, Cumbre Vieja Yanardağı’nın faaliyetlerinin yakın zamanda bitmesinin beklenmediğini ve yanardağdaki patlamaların henüz sonunun görünmediğini ifade etmişti. Konuşmasında bilim adamlarının da görüşlerine değinen Torres, şunları söylemişti:

"Herkesin en büyük arzusu bu yönde olmasına rağmen patlamanın sona ermesinin yakın olduğuna dair herhangi bir işaret yok.''

Öte yandan, İspanya Ulusal Coğrafya Enstitüsü tarafından daha önce yapılan açıklamada, La Palma’da son 24 saatte en büyüğü 4.3 olan toplam 42 depremin kaydedildiği bildirilmişti.

LA PALMA HAVALİMANI YENİDEN AÇILDI

Adanın büyük bölümü lav ve külle kaplanırken, küller hava yolu ulaşımını da olumsuz etkiledi. İspanya Havalimanları İşletmeleri (Aena), La Palma Adası ile bağlantılı toplam 38 uçuştan 28’inin iptal edildiğini fakat hafta sonu kapatılan La Palma Havalimanı’nın yeniden açıldığını belirtmişti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber