Tarih : 19.09.2021 - 10:20 Yorum : 0

Yunanistan Başbakanı: Göç konusunda Türkiye ile aynı fikirdeyiz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, göç krizine dair yaptığı açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hemfikir olduğunu açıkladı.

Yunanistan Başbakanı: Göç konusunda Türkiye ile aynı fikirdeyiz

Dünyanın birçok ülkesinin en büyük sorunlarından biri haline gelen ve Türkiye'nin de yer aldığı coğrafya sebebiyle çokça etkilendiği göç dalgası konusu hakkında açıklamalar yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Avrupa'ya yeni göç dalgasında mücadelede önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Türkiye'nin desteğe ihtiyacı olduğunu ve Avrupa'nın göç sorununa karşı ortak bir siyaset izleyemediğini ifade eden Miçotakis, Reuters'ın haberine göre şunları söyledi:

"Türkiye'yi göç sorununun idaresinde bir ortak olarak değerlendiriyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok açık konuştuğumuz bir görüşme yaptık ve sanıyorum mültecileri kendilerine mümkün olan en yakın mesafede tutmanın öneminde uzlaştık. Ve evet, Türkiye'yi bu sorunla baş etmesi için desteklemek gerekiyor. Diğer yandan, 2015'te gördüklerimizin tekrarı olmayacağının altını çizmek isterim. Bu ihtimaller dâhilinde bile değil. Yeniden yaşanmasını engellemek için her şeyi yapacağız."

Miçotakis, 2020'de olduğu gibi Türkiye'nin göçmenleri Yunanistan sınırına yönlendirme girişimlerinin de boşa olacağını belirtti:

"Sınırlarımızı koruduk. Avrupa Birliği'nin sınırlarını koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Dolayısıyla nelerin yaşanabileceği, nelerin yaşanmayacağıyla ilgili tavrımız çok net."

Miçotakis, Avrupa Birliği'nde göçmen politikasıyla ilgili bütünlüklü bir siyaset izlenmediğini de belirtip "Sığınmayla ilgili ortak kurallara ihtiyacımız var. İnsanların bir ülkeden diğerine geçerek sığınma alış verişi yapmalarının bir anlamı yok" dedi.

Etiketler : Yunanistan Türkiye Göç
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber