2021-09-25 10:38:24

Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye ile iş birliği mesajı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, zeytin dalı uzattı, Türkiye ile iş birliği arayışında her tür çabayı göstereceğini belirtti

Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye ile iş birliği mesajı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin New York şehrinde düzenlenen 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile iş birliği arayışında her tür çabayı göstereceğini söyleyerek zeytin dalı uzattı. 

Miçotakis, Yunanistan'ın, Türkiye ile diyalog kanallarını her zaman açık tutmak istediğini, 2020'de iki ülke arasında yaşanan gerginliğin tekrar etmesini istemediklerini söyledi.

Miçotakis, Yunanistan'ın egemenlik haklarını korumaya devam edeceğini belirterek, Türkiye'nin aldığı "casus belli" kararı nedeniyle Yunanistan'ın 1995 yılından beri güç kullanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Türkiye ile iş birliği yaparak, yeni ortak düşmanlarla birlikte mücadele edilebileceğini savunan Miçotakis, Türkiye ile iklim krizi ve mülteci sorununda iş birliği yapılabileceğini kaydetti.

Miçotakis, tarih ve coğrafyanın iki ülkeyi birbirine bağladığını ifade ederken, "Türkiye ile iş birliği arayışına devam etmek için hiçbir çabadan kaçınmayacağım." dedi.

Etiketler