Tarih : 16.10.2021 - 08:10 Yorum : 0

Yüzünü göster turnikeden geç

Moskova metrosunda yüz tanıma yöntemiyle ödeme yapma sistemi “Face Pay” faaliyete geçirildi.

Yüzünü göster turnikeden geç

Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulan “Face Pay” uygulamasıyla yolcular, ücreti metro biniş kartı ‘troyka’ yerine yüzlerini taratarak yapıyor.

Belediyenin tanıttığı sisteme göre yolcular belirtilen uygulama üzerinden yüzlerini tanıtarak sisteme dâhil olabiliyor. Kayıt işlemleri tamamlanan kişiler metroya binerken yüzlerini gösterdiği anda metro biniş ücretleri yolcunun ilişkilendirdiği banka hesabından otomatik olarak çekiliyor.

Dün başlatılan yüz tanıma yöntemiyle ödeme sistemine ilk 20 dakikada 9 bin kişi kayıt yaptırarak uygulamayı kullanmaya başladı. Moskova’da başlatılan sistem beraberinde tartışmaları da getirdi.

Bazı Ruslar bu sistemin kolaylık olduğunu ve bakiye yükleme, kartı kaybetme veya unutma gibi sorunlara çare olduğunu savunurken, bazı kişiler ise bunun insanları takip etmek için bir araç olduğunu iddia etti.

Bazı kişiler de sistemi kullanmak için maskelerini indirmek zorunda kalacaklarını, ancak Covid-19 tedbirleri çerçevesinde maskelerini indirenlere ceza yazıldığını hatırlattı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber