Tgrt Haber
10 Aralık 2023 15:40 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 15:45

Zara'dan yeni koleksiyon adı altında İsrail'e destek! Paylaşımı hemen sildiler

Ünlü giyim markası Zara'nın, yeni sezon koleksiyonuyla alakalı paylaştığı görseller gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan görsellere vatandaşlar tepki gösterince, marka paylaşımı sildi. Firmayı ‘boykot’ çağrıları yapıldı.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: TGRT Haber
Zara'dan yeni koleksiyon adı altında İsrail'e destek! Paylaşımı hemen sildiler
İsrail, Filistin, Gazze

Türkiye’de de yüzlerce giyim mağazası olan Zara’nın, yeni sezon koleksiyonunu tanıttığı paylaşımlara, vatandaşlardan büyük tepki geldi. Birçok sosyal medya kullanıcısı paylaşımların Filistin’e gönderme olduğunu iddia etti, firmayı boykot etmeye davet etti. Gelen tepkiler sonrası firma paylaşımları silse de konuyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Söz konusu paylaşımlarda; arka planda yıkık bir binayı andıran dekor ve oyuncunun omzunda tuttuğu ve beyaz bir cisme sarılmış manken detayı, Filistin’de son zamanlarda görmeye alıştığımız, kefenlere sarılmış insan cesetlerini anımsattığı ve bunlara ek olarak, Filistin haritasına benzer hasar almış bir duvarın bulunduğu görüldü. 

Paylaşımın ardından bir çok sosyal medya kullanıcısı, Zara’yı İsrail’e açık destek vermekle suçladı ve firmayı boykot etmeye çağırdı. Bazı kullanıcılar ise paylaşımın kötü niyetle yapılmamış olsa bile zamanlama olarak yanlış olduğunu belirtti.

Firmanın henüz bu paylaşımlarla herhangi bir mesaj vermeye çalıştığıyla alakalı kesin bir yargı olmasa da ünlü giyim markasının da bazı kesimler tarafından boykot edilen ve yakın süreçte protestolara maruz kalan firmalar listesine girdiği aşikar.

Zara'dan yeni koleksiyon adı altında İsrail'e destek! Paylaşımı hemen sildiler

ZARA'NIN SAHİBİ KİM?

Zara, İspanyol merkezli giyim ve aksesuar markası. 1975 yılında Arteixo, Galiçya'da Amancio Ortega ve Rosalía Mera tarafından kuruldu. Mağazaları genelde büyük alanlar üzerine kurulmaktadır. Dünyanın en büyük 3 hazır giyim şirketinden biridir. 2015 yılı itibarıyla dünya genelinde 88 ülkede 2.000'in üzerinde mağazası vardır. Türkiye'de ise 37 mağazası bulunmaktadır.

İnditex grubu bünyesinde yer alan Zara grubun en büyük şirketidir. İnditex grubunda Zara ile beraber; Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho, Uterqüe, Stradivarius, Zara Home ve Bershka markalarıda yer almaktadır.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...