Tarih : 02.12.2016 - 15:29 Yorum : 0

2016 AÖF sınav sonuçları açıklandı mı? | AÖF giriş için tıklayın

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) soru ve cevapları açıklandı. Peki AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler ilk defa girdiği yeni sınav sistemini sosyal medyada eleştirdi. Ayrıntılar haberde...

2016 AÖF sınav sonuçları açıklandı mı? | AÖF giriş için tıklayın

AÖF sınavına giren milyonlarca aday merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. AÖF öğrencileri sınav sonuçları öncesi soru ve cevaplara erişerek tahmini puanlarını çıkarttılar. ÖSYM'nin sonuçları açıklamasına ise artık günler kaldı. AÖF'de bir çok sistem de değişti, bu değişiklikler de sınav sonuçlarında etkili olacak. AÖF ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

AÖF SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Yeni sınav sistemine göre artık 4 yanlış 1 doğruyu götüreceğinin açıklanması ardından öğrenciler, hem soru ve cevapları daha yakından takip etmeye başladı hem de AÖF sonuçları ne zaman açıklanır? sorusunu daha sık sormaya başladı. Bu yeni düzenlemenin sınavların açıklanacağı tarihi ne kadar etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu ancak geçtiğimiz yıllara bakıldığında sınavların 15 gün içerisinde açıklandığı göze çarpıyor. AÖF sonuçlarına dair resmi bir açıklama yok ancak öğrenciler, sınav sonuçlarını AÖF öğrenci otomasyonu sistemi aracılığıyla takip edebilirler.

AÖF sınavları başarıyla tamamlandı

Hafta sonu yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Anadolu Üniversitesi 2016-2017 yılı Açıköğretim Programları Güz Dönemi ara sınavlarının sorunsuz olarak tamamlandığı bildirildi. Cumartesi ve pazar günleri olmak üzere 2 gün boyunca, 4 oturumda gerçekleşecek olan sınavlara, 5 bin 239 tanesi cezaevinde tutuklu ve hükümlü, 4 bin 808'ü de engelli olmak üzere 1 milyon 371 bin 948 öğrenci katılmıştı. Türkiye genelinde 124 sınav merkezinde gerçekleştirilecek olan sınavlarda, 511 bin 991 kişi görev alırken, 202 bin 441 salon kullanılmıştı.
Sınavların ardından İHA'ya açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, hafta sonu yapılan sınavların başarıyla tamamlandığını söyledi. Yurt genelinde sınavlara yaklaşık 1,5 milyona yakın öğrencinin katıldığını hatırlatan Prof. Dr. Gündoğan, “4 oturumda gerçekleştirilen sınavlarda yaklaşık 4 milyona yakın cevap kağıdı kullanıldı. 500 binin üzerinde görevli sınavlarımızda görev aldı. Sınavlarımızı huzur içerisinde, herhangi bir sıkıntı yaşanmadan tüm Türkiye düzeyinde tamamladık. Sınav cevap kağıtları da üniversitemize dönmeye başladı. Ben öğrencilerimize geçmiş olsun diyorum. Sınavlarımızda görev alan personellerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

FİNAL SINAV TARİHLERİ

Güz Dönemi Ara Sınavı 26 - 27 Kasım 2016
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 14 - 15 Ocak 2017

Bahar Dönemi Ara Sınavı 15 - 16 Nisan 2017

Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 27 - 28 Mayıs 2017

2016-2017 Öğretim Yılı Tek Ders Sınavı 15 Temmuz 2017

YÖK SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİ

Yüksek Öğretim Kurumu yeni sistem doğrultusunda 4 yanlış bir doğruyu eksiltecek. Bu sistem ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda kullanılmaktadır. Aynı sistem artık Açıköğretim’de okuyan öğrencielr için de geçerli olacaktır. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, YÖK’in AÖF’te bir standart oluşturmak istediğini söyledi. Gündoğan, 2016 yılından itibaren bu sistem, usul ve esaslara göre yapılacağını, 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini ve ona göre sonuçların açıklanacağını dile getirdi. Bu sistemi sadece Anadolu Üniversitesi’nde değil tüm Açıköğretim Fakültelerinde olacağını söyledi.

4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR

Açıköğretim Fakültesi sınavlarında yeni düzenlemeye göre artık 4 yanlış 1 doğru soruyu eksiltecek. Yeni sistem uygulandığında sınavda yanlış verilen cevaplardan 4 tanesi 1 doğru cevabı götürecek ve her yanlış cevap 0.25 doğru cevabı eksiltmiş olacak. Bu uygulamanın açıklanmasıyla birlikte öğrencilerde de meraklı bekleyiş başladı. Soru ve yanıtların açıklanmasını bekleyen öğrenciler sınav sonuçlarının açıklanacağı günü dört gözle bekliy

AÖF'DE GEÇİLEMEYEN DERSLER NE OLACAK?

AÖF yeni ders sisteminde seni 2 döneme ayrılıyor. 1. dönemde alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. dönem içerisinde, 2. dönemde alınan ancak kalınan ders yine gelecek yıl 2. dönem içerisinde alınabilecektir.

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 Vize + 1 Final olarak yapılıyor. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere final sınavına giriliyor. Bu vize ve finaller geçmişteki gibi vize%30 ve Final%70 olacak şekilde değerlendirmeye alınarak ortalama hesaplanıyor. Not Harfsel Olarak sisteme giriliyor.

YÜZYÜZE DERSLERDE HANGİ İÇERİKLER VAR VE NE ZAMAN BİTİYOR?

Anadolu Üniversitesi’nin Merkezi Açıköğretim ve Uzaktan eğitim Sistemi dahilinde eğitim ve öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencilerine yönelik yüzyüze derslerin Güz Dönemi tüm yurtta 22 Ekim 2016 Cumartesi günü başlayıp, 13 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek.

2016 – 2017 Öğretim Yılı Güz Dönemi’nde Yüzyüze Öğretim Hizmetleri kapsamında yüzyüze öğretimi yapılacak 11 ders şunlardır:

Matematik I
Genel Muhasebe I
İktisada Giriş I
Osmanlı Türkçesine Giriş I
Mikro İktisat
İstatistik I
Maliyet Muhasebesi
Finansal Yönetim I
İngilizce I
Arapça I
Arapça III

SINAV MERKEZİ TERCİHİ İÇİN SON TARİHLER

Güz Dönemi Ara sınav türünde 20 Ekim 2016 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

Güz Dönemi Dönem Sonunda 29 Kasım 2016 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

Bahar Dönemi Ara dönemde 28 Şubat 2017 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

Bahar Dönemi Dönem Sonunda 18 Nisan 2017 son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

Engelli öğrenci AÖF'ün sunduğu fırsatla ikinci üniversitesini okuyor

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) İkinci Üniversite programında öğrenim gören görme engelli Abidin Karademir, herkese örnek olacak bir başarı hikayesine imza atıyor.  

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nün yanı sıra ikinci üniversite olarak da AÖF’te Uluslararası İlişkiler okuyan sürekli görme engeli olan 23 yaşındaki Abidin Karademir, azmiyle birçok kişiye örnek oluyor. Günlük hayatında birçok sosyal ve sportif aktivitede bulunan Karademir, tüm zorluklara rağmen eğitim hayatına da oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor. Örgün sistemde son sınıf, Açıköğretimde ise 3’üncü sınıfta olan Karademir, sınavlarına gözetmenler yardımıyla giriyor. İki gözetmen eşliğinde sınavlara giren Karademir’e gözetmenler, sınav süresi boyunca soruları okuyarak cevap kağıdına kodlamayı da gerçekleştiriyorlar.

"Engelliler herkesten farklı binalarda sınavlara giriyor"

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Abidin Karademir, iki eğitimine birden devam ettiğini anlattı. Birçok sosyal ve spor faaliyetiyle de uğraştığını aktaran Abidin Karademir, “Engelliler herkesten farklı binalarda sınavlara giriyor ve sınıflarda tek bir kişi oluyor 5-10 kişi yerine. Çünkü örneğin görme engelliler için 2 kişi veriyorlar. Bunlardan birisi okuyor diğeri işaretliyor. Yorulduklarında yer değiştirebiliyorlar. Şekilli sorulardan muaf tutuluyoruz. Çünkü karşıdakinin şekli anlatma yetisi çok iyi olmayabiliyor. Soru açıklanamayabilir ya da direk görme gerektiren bir soru olabilir. Bu tür sorulardan muaf tutuluyoruz” dedi.

AÖF MEZUNLARI PİLOT OLABİLECEK!

THY, yetiştirilmek üzere 2. pilot aday adayı ilanında değişiklik yaptı. Daha önce sadece örgün yükseköğretim mezunları pilot olabilmek için başvururken artık Açıköğretim mezunları da bu ilana başvurabilecek.
Türk Hava Yolları (THY) Kokpit İstihdam Müdürlüğü 2. pilot aday adayı ilanı kriterlerinde değişiklik yapıldığını duyurdu.
Daha önce aradığı 2. pilot aday adayı ilanında 4 yıllık lisans mezunu olması şartı koyan Türk Hava Yolları (THY), bu şarta açıköğretimi de dahil etti.
THY'nin ilan değişikliğinde şu ifadelere yer verildi:
“Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı ilan kriterlerinde yer alan:
“En az 4 yıllık lisans mezunu olmak” ibaresi
“En az 4 yıllık lisans mezunu (örgün veya açıköğretim) olmak” şeklinde değiştirilmiştir.
Adaylarımızın bilgisine sunarız.”

AÖF FİNAL SINAVI SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Anadolu Üniversitesi AÖF vize sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler Anadolu Üniversitesi AÖF öğrenci sistemi üzerinden (https://login.anadolu.edu.tr/login.aspx) sınav sonuçlarını sorgulayabilirler.

Öğrencilerin sisteme e-posta veya T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle girmeleri gerekmektedir.

AÖF sınav giriş belgesi alma ve çıkarma | Açık Öğretim Fakültesi sınav yerleri öğrenme AÖF sınav yerleri öğrenme tıkla öğren Açık Öğretim Fakültesi güz dönemi sınavlarına artık kısa bir zaman kaldı. Anadolu Üniversitesi'nin resmi sitesinde AÖF sınav giriş belgesi yayınlandı. Açıöğretim Üniversitesi için sınav giriş belgesi almak isteyenler haberimizden detayları öğrenebilirler.

AÖF sınav yerleri ne zaman belli olur, giriş belgesi nasıl alınır? AÖF sınav yerleri Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin son günlerde önce çok merak ettiği konulardan biri oldu. Güz dönemi ve tüm sınav takviminin Anadolu Üniversitesi'nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanması ardından AÖF sınav yerleri ne zaman belli olur?

 

 

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber