Tarih : 23.12.2014 - 14:11 Yorum : 0

AÖF sınav sonuçları açıklandı mı, AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor

AÖF sınav sonuçları belli olmak üzere... Sınav sonuçları ile alakalı tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

AÖF sınav sonuçları açıklandı mı, AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavları bu sene yani güz döneminde 6-7 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleşmiştir. Binlerce üniversite öğrencisinin ter dökmüş olduğu bu sınav sonuçları ise sınavın yapıldığı tarihten itibaren 20 gün içerisinde açıklanmaktadır. Bu durumda AÖF sınav sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması beklenmektedir. AÖF sınav sonuçlarının açıklanmasından önce ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından sınavın soruları ve cevapları yayınlanmıştır. Bu kapsamda kafalarında soru işareti taşıyan birçok öğrencinin de, bu konuda bilgilendirmesi sağlamıştır. AÖF sınavıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ise yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde bulabilirsiniz.


İşlemlerimizin çoğunu internet üzerinden yapmakta olduğumuz şu günlerde, AÖF sınavlarıyla ilgili olan her türlü bilgiye internet üzerinden yapacak olduğunuz bir kaç basit işlemle kolayca ulaşabilirsiniz. 6-7 Aralık 2014 tarihinde yapılmış olan Açık Öğretim Fakültesi sınav soru ve cevaplarınıza ise yine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından e-öğrenme portalı üzerinden açıklanan AÖF sınav soru ve cevaplarına ulaşma imkanına sahipsinizdir. 2011 yılından itibaren sınav soru ve cevapları e-kitap şeklinde yayınlanmaktadır. Bu sorulara ulaşmak için ise ilgili siteden, TC kimlik numaranız ile oturum açmanız gerekmektedir. Oturum açma işleminizden sonra ise ilk olarak 'Fakülte' seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Sonrasında 'Sınav Soruları' seçeneğine tıklayınız. 'Bölüm' başlığı üzerinden ise, öğretim yılınızı seçmeniz gerekmektedir. Son olarak 'Ders' başlığı altında talep ettiğiniz sınavı seçerek, AÖF sınav sorularına ulaşabilirsiniz.
TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapmak isteyen öğrencilerin Açık Öğretim sistemiyle öğrenim görmeleri kapsamında iktisat fakültesi, işletme fakültesi veya Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olmanız gerekmektedir. TC kimlik numarasıyla giriş yapılmasının dışında diğer durumlar ise şöyledir. Öğrenci, Batı Avrupa öğrenci ise, sisteme öğrenci numarası ile giriş yapabilmektedir. Bunun yanı sıra örgün öğrenciler de portala öğrenci numaraları ile birlikte girişlerini yapabilmektedirler. Örgün öğrenci durumunda olan yabancı uyruklu öğrencilerin ise portala oturum açabilmeleri için '9' ile başlayana öğrenci numaralarını girmeleri gerekmektedir.
Bunların dışında Anadolu Üniversitesi öğrencisi değilseniz ise portalda oturum açabilmeniz için ilgili kutucuğa 'konuk' yazmanız gerekmektedir. Bu sayede sisteme girebilir ancak sitemdeki imkanlardan bazılarına ulaşım sağlayabilirsiniz.
Bu sizlere bahsetmiş olduğumuz şekilde AÖF sınav soru ve cevaplarınıza rahatlıkla ulaşabilir ve AÖF sınav sonuçları açıklanana kadar kafanızda oluşan soru işaretlerini giderebilirsiniz.
AÖF sınav soruları ve cevaplarınızı öğrenmenizin yanı sıra sınav sonuçlarınıza da kolayca ulaşabilirsiniz. Açık Öğretim fakültesi sınav sonuçlarınıza ulaşabilmeniz için e-posta adresinizi ve TC kimlik numaranızı ilgili siteye girmelisiniz. Ardından sizlere kayıt olunurken verilmiş olan şifrenizi girmelisiniz. 'Oturum Aç' tuşuyla birlikte sisteme giriş yapabilir ve sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
AÖF şifreleri ise Açık Öğretim bürolarından verilmektedir. Her öğrenci kendi şifresine sahiptir ve herhangi başka bir kişi tarafından talep edilemezdir.
Açık Öğretim Fakültesine göre belirlenmiş olan geçme notları bulunmaktadır.Yapılan sınavlarda vizeler %30 oranında etkilerken, yıl sonu sınavları %70 oranında etkilemektedir. Bu notlar ve geçme durumları şöyle belirtilmiştir.
84 – 100 AA 4,00 Geçti
77 – 83 AB 3,70 Geçti
71 – 76 BA 3,30 Geçti
66 – 70 BB 3,00 Geçti
61 – 65 BC 2,70 Geçti
56 – 60 CB 2,30 Geçti
50 – 55 CC 2,00 Geçti
46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti
40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti
0 – 32 FF 0,00 Kaldı
Ayrıca adres değişikliği gibi düzenlemelerinizi Açık Öğretim Fakültesi bürolarına giderek yapmanız gerekmektedir. Adres değişikliğinizi AÖF sitesi üzerinden de yapabilirsiniz.
Açık Öğretim Fakültesi 2014-2015 takvim yılı için açıklamış olduğu sınav takvimi ise;
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 24-25 Ocak 2015,
Bahar Dönemi Ara Sınavı 25-26 Nisan 2015,
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı ise 6-7 Haziran 2015 olarak açıklanmıştır.
Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında öğrencinin girecek olduğu her sınav için 20 soru sorulmaktadır ve her sınav için 30 dakika zaman tanınmaktadır. AÖF sınavları cumartesi ve pazar günlerinde yapılmaktadır. Sınavlar 4 oturum halinde gerçekleşmektedir. Bu oturumlar bahar ve güz dönemlerinde farklılıklar göstermektedir. Güz döneminde sabahtan 1 ve 5 yarı yılların sınavları gerçekleşmektedir, öğleden sonra ise 3 ve 7 yarı yılların sınavları olmaktadır. Bahar döneminde ise sabahtan 2 ve 6 yarı yılların sınavları olurken, öğleden sonra 4 ve 8 yarı yılların sınavları gerçekleşmektedir.
Sınav yerleri ise öğrencinin oturduğu yer baz alınarak belirlenmektedir. Bu konuda öğrenci sınav yeri belirlendikten sonra, sınava girecek olduğu yeri değiştirme gibi bir hakka sahip olamamaktadır. Öğrenciler ikamet ettikleri semte göre Açık Öğretim Fakültesi tarafından belirlenen sınav merkezleri arasından seçim yapabilmektedir.
Yıllık mutlak sistem üzerinden işleyiş gösteren Açık Öğretim Fakültesine göre dersler dönemlik olarak alınmamaktadır. Bu durumda kayıtlı olan tüm öğrenciler yıl içerinde almış olduğu derslerden ara sınav ve dönem sonu sınavlarına girmektedirler. Yıl sonunda sınavlarda yeteri başarıyo gösteremeyen öğrenciler bütünleme sınavlarına girmektedirler.
Dönemlik yani kredilik sistem üzerinden ise, dersler kişisel olarak alınmaktadır. Bu sistem genellikle seçmeli sistem, bireyselleştirilmiş sistem olarak anılmaktadır. Açık Öğretim Fakültesinin bu sistemdeki amacı ise, öğrencilerin ilgi, yetenek ve amaçları doğrultusunda hareket etmelerini sağlamaktır. Bu sistemde dersler bilinenin aksine daha farklı bir işleyiş düzenine sahiptir. Açık Öğretim Fakültesinin bu sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ise Üniversitenin resmi internet sitesi üzerinden edinebilirsiniz.
Açık Öğretim Fakültesi sınavları, sonuçları ve dersleri hakkında ayrıntılı bilgileri, resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.
Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?

a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar.

b) Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar.

c) Astsubay hazırlama okulları, askeri ve polis okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar.

d) Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar, ya da Açık Öğretim Lisesinden veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar.

e) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden Denklik Belgesi alanlar.

Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evrakları

Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

1) İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrenciler;

T.C. Kimlik No Beyanı,

Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm. ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlar Diploma Kayıp Örneğinin aslı ile) ya da denklik belgesinin aslı,

Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

2) Orta Öğretim Ara Sınıflarından Ayrılanlar;

T.C. Kimlik No Beyanı,

Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

Alan seçmeli sınıf sistemi, sınıf sistemi ve kredili sistemden ayrılan öğrenciler, tasdikname ve Başarı Durum Belgesinin aslı, (Ek 2 belgesi)

Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

3) Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olanlar;

T.C. Kimlik No Beyanı,

Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

Eğitim Ataşeliklerinden veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan kredisi ve toplam dönemi yazılı denklik belgesinin aslı,

Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

4) Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Ancak; Öğrencilik durumu “Silik” Olanların Başvuruları:

Silik Kaydı yaptıracak öğrenciler; (Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdıktan sonra en az 2 dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrenciler);

Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı.

5) Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılanlar (Belgeli form c işlemi);

T.C. Kimlik No Beyanı,

Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdiknamenin aslı,

Kayıt ücretinin yatırıldığı gösteren banka dekontunun aslı,

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

6) Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname almış öğrenci:

T.C. Kimlik No Beyanı,

Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdikname belgesinin aslı,

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

Kimlerden Kayıt Ücreti Alınmaz?

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

b) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;

d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler,

Yukarıdaki şartlardan birini taşıyan öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmek şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır

Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına konulacak diğeri de istenildiğinde Açık Öğretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber