• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  99028
 • up
  USD
  5.8739
 • up
  EURO
  6.4829
 • down
  GBP
  7.434
 • up
  Altın
  281.714
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 23.11.2015 - 13:02 Yorum : 0

E Okul veli bilgilendirme sistemi, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş nasıl yapılır

Eğitim-öğretim yılında ilk çeyrek geçildi. Durum böyle olunca öğrenciler E-Okul notlarını merak ediyor. E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden velisi olduğunuz öğrenci hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sisteme nasıl giriş yapacağını haberimizin detayında rahatlıkla öğrenebilirsiniz...

E Okul veli bilgilendirme sistemi, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş nasıl yapılır

Eğitim-öğretim yılında ilk çeyrek geçildi. Durum böyle olunca öğrenciler E-Okul notlarını merak ediyor. E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden velisi olduğunuz öğrenci hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sisteme nasıl giriş yapacağını haberimizin detayında rahatlıkla öğrenebilirsiniz...

E-Okul veli bilgilendirme sistemi adından da belli olduğu gibi velilerin, çocuklarının okuldaki durumuna ilişkin olarak güncel ve ayrıntılı bilgileri sadece internete bağlanarak öğrenebilmesine yardımcı oluyor. Özellikle modern yüzyılda velilerin, okula gitmek ve çocuklarının durumlarına ilişkin olarak her öğretmeninden ayrı ayrı bilgi alması her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu tip durumlarda öğrencilerin okul yaşamlarında yalnız bırakılması yerine internette yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul veli bilgilendirme sistemi aracılığı ile çocukların okuldaki en güncel durumu takip edilebiliyor.

Tüm Türkiye’deki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarını kapsayan ve bu eğitim kurumlarında okuyan her bir öğrencinin özel eğitim dosyasının bulunduğu merkezi sanal bir eğitim projesi olan E-Okul sisteminde yer alan eğitim verileri ise öğretmenler tarafından düzenli olarak giriliyor. Her eğitim yılı içerisinde öğretmenler gün sonunda öğrencilerin notlarını, devamsızlıklarını ve diğer eğitim bilgilerini E-Okul yönetim bilgi sistemi üzerinden giriyor. Böylelikle veliler, internette bulunan veli bilgilendirme sistemi üzerinden her zaman çocuklarının en güncel okul durumunu inceleyebilme ve takip edebilme imkanına sahip olabiliyor. E-Okul sistemi üzerinde öğrencilerin okul numarası gibi genel okul bilgileri, fotoğrafı ve diğer resmi dokümanları yer alıyor. Okul idarecileri her eğitim yılında öğrencilerin dosya giriş ve düzenlemelerini, fotoğraf giriş ve güncellemelerini, haftalık ders programlarını, derslerine giren öğretmenlerini, devamsızlık bilgilerini ve okul etkinlik bilgilerini E-Okul yönetim bilgi sistemi üzerinden gerçekleştiriyor. Öğretmenler ise yönetim bilgi sistemi üzerinde genel olarak öğrencilerin sınav tarihleri, not bilgileri, karne bilgileri, sınav sonuçları, sözlü notları ve başarı belgeleri gibi bilgilerin girişlerini yapıyor.

Veliler internete bağlanabildiği her yerden erişim sağlayabildiği Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital platform üzerinde yer alan E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencilerin not bilgisi, devamsızlık bilgisi, karne bilgisi ve başarı belgesi bilgisi gibi güncel eğitim durumunu gösteren bilgileri görebiliyor. Ayrıca veliler, E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinde çocuklarının aldığı dersleri, derslerine giren öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, etkinliklerini ve şube ortalamalarını görebiliyor. E-Okul sistemi üzerinde yer alan şube ortalaması sayfası Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bakım çalışmasıyla birlikte yenilenen ara yüz ile birlikte geldi. Veliler, şube ortalaması sayesinde çocuğunun okuduğu şubenin genel not ve başarı ortalamasına göre kendi çocuğunun durumunu grafik halinde görebiliyor. Böylelikle çocuklarının okuldaki durumuna ilişkin olarak genel bir değerlendirme de gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor.

Veliler, E-Okul veli bilgilendirme sistemi giriş işlemlerini ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital platform üzerinde yer alan e-okul.meb.gov.tr adresinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu giriş işlemleri esnasında veliler sadece çocuklarının T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerini kullanıyor. Öğretmenler ise E-Okul yönetim bilgi sistemi giriş işlemlerini bakanlığın kendisine vermiş olduğu kullanıcı adı ve kullanıcı şifre bilgilerini kullanarak gerçekleştirebiliyor. Veliler, 2015-2016 eğitim yılı içerisinde sınav dönemlerinde ve karne dönemlerinde daha yoğun olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital platform üzerinde yer alan bu E-Okul sistemini yoğun şekilde kullanıyor.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-Okul veli bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci okul numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirsiniz. E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri takip altına alabilirsiniz.

E-Okul veli bilgilendirme sistemine şu şekilde giriş yapabilirsiniz;

Başlangıç olarak, e-Okul.meb.gov.tr adresine giriş yapınız.

Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir ve burada; 'Öğrenci T.C Kimlik No', 'Öğrenci Okul No' ve 'Resimdeki Rakamlar' şeklinde sıralanan bölümler bulunmaktadır.

Ardından, tüm bu alanları doldurduktan sonra en alt bölümde yer alan 'Giriş' seçeneğine tıkayınız.

Veliler bu şekilde e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıda belirtmiş olduğumuz öğrencilerle ilgili şu bilgilere ulaşabilirler;

Devamsızlık durumu,
Sınav, proje ve davranış notları,
Takdir, teşekkür belgesi gibi belgelerin bilgisi,
Gelişim raporları,
Karne notları.

E-Okul Nedir?

e-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.

Bu projenin en önemli amacı olan okul öğrenci ve veliler arasında köprünün kurulması E Okul projesi ile gerçekleşmiştir. Projenin amacına hizmet ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki veliler tarafından alınan bildirimler sayesinde bu projenin çok yararlı olduğu ve okul konusundaki işlemler için büyük yararlar sağladığı belirtilmektedir.

E-Okul Yönetim girişi

E-Okul sisteminin bir bölümü de E-Okul yönetim bilgi sistemidir. E-Okul yönetim bilgi sistemi sadece okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin girebildiği bir sistemdir. Öğretmenler ve idareciler bu sisteme girebilmek için sitenin sol tarafında bulunan e-okul yönetim bilgi sistemi giriş bölümüne bazı bilgileri girmesi gerekmektedir. Öğretmenler ve yöneticileri Milli Eğitim Kurumlarından aldıkları kullanıcı adı ve şifrelerini bu bölüme girdikten sonra son olarak da güvenlik kodunu gerekli yere girmelidir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra yöneticiler öğrencilerin nakil işlemlerini, kayıt yenileme ve kayıt silme işlemleri gibi işlemlerin hepsini gerçekleştirebilmektedir. Öğretmenler ise sisteme giriş yaptıktan sonra öğrencilerin devamsızlık bilgisi, sınav sonuçları, not kartı, dönem ödevi bilgilerini sisteme girmektedir.

e-Okul Android uygulamasını indirmek aşağıdaki linki kullanınız.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.vbsmobil&hl=tr

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber