• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  107529
 • down
  USD
  5.714
 • down
  EURO
  6.3303
 • up
  GBP
  7.3719
 • up
  Altın
  270.678
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 06.02.2014 - 22:37 Yorum : 0

e- Vize nasıl alınır, kimler alabilir

Yabancı uyruklu vatandaşlar artık daha hızlı ve kolay bir şekilde vize alabilecek.

e- Vize nasıl alınır, kimler alabilir

Artık 3 dakikada e-Vize alınabilecek, vizeye tabi yabancı uyruklu vatandaşların daha hızlı şekilde vize alabilmeleri için yapılan düzenleme, büyük ilgi gördü. Vizeye tabi yabancı uyruklu vatandaşların daha hızlı ve kolay bir şekilde vize alabilmeleri için bir dizi düzenleme hayata geçirildi. Buna göre 3 dakika içinde e-Vize alınabilecek. 11 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapılarında bandrol/ kaşe vize uygulamasının sona ermesi öngörülüyor. Geçiş döneminde 2014 yılı turizm sezonu dahil mevcut uygulamanın bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemler alındığı kaydedildi.Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan duyurda ''Turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvuruları Bakanlığımızın Yurtdışı Temsilciliklerinden veya Elektronik Vize Başvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilebilmektedir. 2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Başvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde kolay bir şekilde e-Vize alınması mümkün olabilmektedir.'' denildi.
Banka Kartıyla da Ödeme Yapılabiliyor
e-Vize altyapısının güçlendirilmesi ve buna paralel alınacak bazı önlemlerle vizeye tabi yabancı uyrukluların pratik yöntemlerle vize temin etmeleri için gerekli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda, alınan düzenlemelerden bazıları şu şekilde: - İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Hollandaca, Norveççe, Lehçe, Almanca, Arapça ve Çince dilleri e-vize sistemine eklenecek.
- Visa ve Master Card kredi kartlarına ek olarak, yaygın kullanımda olan diğer kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla ödeme imkanı sağlanacak.
Havayolu şirketi ofislerinde de yapılabiliyor
- Türkiye'ye yolcu taşıyan anlaşmalı havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da e-Vize alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanıma sunulacak.
- Tur operatörleri grup e-Vize başvurusunda bulunup toplu ödeme yapabilecekler.
- Vize alamadan Türkiye'ye gelen yabancılar havaalanlarında yerleştirilecek e-Vize Kioskları üzerinden de e-Vize alabilecekler.
Havaalanlarındaki beklemeleri de tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni uygulamaya geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmalar sürdürülecek. Yeni uygulama en kısa sürede hizmete sunulacak.
Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukların önüne geçilmesi için hayata geçirilen e-Vize'ye geçen yıl 833 bin 599 başvuru yapıldı. Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukların önüne geçilmesi için hayata geçirilen e-Vize'ye ilgi büyük. Uygulamanın hizmete girdiği nisan 2013'te ilk başlarda haftada sadece 2 bine yakın e-Vize verilirken, artık günde ortalama 2 bin 609 e-Vize verilebiliyor. Böylece turistik ve ticari amaçlı seyahatler için geçen yıl uygulamaya konulan e-Vize'ye 2013 yılında yapılan başvuru sayısı 833 bin 599 oldu. En çok vize düzenlenen ülkeler Irak, İngiltere, ABD, Norveç ve Hollanda olarak sıralandı. Aynı dönemde e-Vize kapsamında toplanan vize harcı ise 10 milyon 717 bin 700 dolar olarak gerçekleşti.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber