• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98415
 • down
  USD
  5.7824
 • down
  EURO
  6.4409
 • down
  GBP
  7.4822
 • up
  Altın
  277.816
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.02.2016 - 13:46 Yorum : 0

Ehliyet sınav soruları, açıklandı mı - Ehliyet sınavı soruları, ehliyet sınavı cevap anahtarı burada

13 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen MTSAS, ehliyet sınavı sonuçları, merakla bekleniyordu. Ehliyet sınav soruları açıklandı mı! Ehliyet sınav soruları ve ehliyet cevap anahtarı. 2016 yılının ilk ehliyet sınavı soruları sürücü adayların erişimine açıldı.13 Şubat Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının soruları ve cevapları yayınlandı. Online olarak ulaşabileceğiniz ehliyet sınav soru ve cevaplarına buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ehliyet sınav soruları, açıklandı mı - Ehliyet sınavı soruları, ehliyet sınavı cevap anahtarı burada

Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için her dönem bir ehliyet sınavı yapılmaktadır. Ehliyet sınav soruları, açıklandı mı? Ehliyet sınav soruları ve ehliyet cevap anahtarı... Ehliyet, almak isteyen sürücü adayları bu sınavlara girmeleri gereklidir. Sınava girmek için de ilk olarak bir ehliyet kursuna yazılmanız gereklidir. Ehliyet kurslarında trafiğe çıkmanız için gerekli olan bilgiler verilmektedir. Ehliyet kurslarında aldığınız derslerden de dönem sonunda sınava girersiniz. Bu sınav sonuçlarına göre ehliyet almaya hak kazanabilirsiniz. Ehliyet sınavını Milli eğitim Bakanlığı üstlenmektedir. Yani sınav sorularını Milli Eğitim Bakanlığı hazırlamaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığının görevlendirdiği görevliler sınav gözetmenliği yapmaktadır. 2016 yılının ilk ehliyet sınavı 13 şubat cumartesi günü gerçekleştirildi. 
Verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI

13 Şubat 2016 ehliyet sınav sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır. Kursiyerler, bu adresten Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecektir. Ayrıca, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve kursiyerlere tebliğ edecektir.

EHLİYET SINAV TARİHLERİ

Sene içerisinde 6 kez uygulanan MTSAS ehliyet sınavının ilki yapıldı, ikincisi ise 14 Mayıs 2016'da gerçekleştirilecek. MTSAS-3 16 Temmuz'da, MTSAS-4 ehliyet sınavı 27 Ağustos'ta, MTSAS-5 ehliyet sınavı 8 Ekim'de, MTSAS-6 ehliyet sınavı ise 10 Aralık 2016 Cumartesi günü uygulanacak.

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ

Direksiyon sınav tarihi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı resmi bir açıklama bulunmuyor. Direksiyon sınav tarihleri, bağlı olduğunuz ilçe emniyet müdürlüğü tarafından belirlenip sürücü kursunuza bildiriliyor. Yani her sürücü kursunun sınav tarihi farklı günlerde gerçekleştiriliyor. Direksiyon sınavı tarihini öğrenmek için sürücü kursunuzu aramanız gerekiyor.

EHLİYET SINAV ŞARTLARI

Yaş bakımından;
a. “M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak.
b. “A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak
“A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan  

üç tekerlekli motosikletler için 21) yaşını bitirmiş olmak.
ç. “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak.
d. “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak.
Deneyim bakımından;
a. A sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
b. “C1”,”C”,”D1” ve “D” sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az “B” sınıfı,
c. “BE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “B” sınıfı,
ç. “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C” sınıfı,
d. “C1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C1” sınıfı,
e. “DE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D” sınıfı,
f. “D1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D1” sınıfı, sürücü belgesine sahip olması,

(Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okulu, astsubay meslek yüksekokulu ve astsubay temel kursunda eğitim gören veya buralardan mezun olanlar ile üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokullarından mezun olanlar bakımından “A”, “C”, “D” ve “D1” sınıfı sürücü belgesi için birinci fıkranın (a) bendinde öngörülen yaş şartı 20 olarak uygulanır ve bu maddede öngörülen deneyim şartı aranmaz.)

Diğer şartlar;

a. “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
b. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu almış olmak.
c. “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermek.
ç. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
d. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 (iki) adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmek.
e. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
Yabancı uyruklu kursiyerlerden;
a. Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi,
b. Öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi,
c. Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi,
ç. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporunu kayıt esnasında Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi,
d. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 (iki) adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi, istenmektedir.

Ehliyet almak artık eskisi kadar basit değil. Milli Eğitim Bakanlığının getirmiş olduğu yeni düzenlemeler ile stajyer sürücü dönemi başlamıştır. Bu dönem 2016 senesinde yapılan ilk sınavdan itibaren de geçerli olacaktır. Ehliyet alabilmek için ilk olarak yazılı sınava girmeniz gereklidir. Bu yazılı sınavda 3 ana bölüm bulunmaktadır. Trafik, motor ve ilk yardım derslerinden toplam 50 soruluk bir sınava girersiniz. Bu 3 dersten de 100 puan üzerinden 70 puan almanız gereklidir. 70 puan ve üzerinde puan alan sürücü adayları ehliyet sınavının yazılı sınavını başarı ile geçmiş olur. Yazılı sınavı geçen sürücü adaylarının artık yapması gereken direksiyon sınavına girmeleridir. Direksiyon sınavından da 70 puan ve üzeri puan alan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanabilirler. Direksiyon sınavında dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır. Direksiyon sınavından geçmek için aracı tek seferde park etmesi, aracı sınav esnasında hiç stop ettirmemesi ve yokuşlarda el freni kullanmadan aracı kaldırması gerekmektedir.

13 şubat 2016 cumartesi günü gerçekleştirilen ehliyet sınavının soru ve cevapları yayınlanmıştır. Öğrenciler girmiş oldukları bu sınavın sonuçları açıklanmadan soru ve cevaplara bakarak kaç puan aldıklarını tahmin edebilirler. Gelişen internet teknolojisi sayesinde çoğu işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet sınavı soru ve cevaplarına da internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ehliyet sınavını Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı için sınav soru ve cevaplarını da Milli Eğitim Bakanlığının internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Sınav soru ve cevaplarınıza ulaşabilmek için internet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığının internet sayfasına giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan sınavlar bölümünü seçmelisiniz. Burada açılan seçeneklerden motorlu taşıt sürücü adayları sınav duyuruları seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfada motorlu taşıtlar ile ilgili tüm duyurulara ve haberlere ulaşabilirsiniz. Son yapılan sınavın soru ve cevapları için bu sayfada yer alan 13/02/2016 tarihinde yapılan motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınavının soru ve cevap anahtarları seçeneğini seçmelisiniz. Buradan sınav soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Mİlli Eğitim Bakanlığının sınav takvimine göre 13 şubatta yapılan sınavın sonuçları 23 şubatta açıklanacaktır. Sınava giren sürücü adayları yine bu sayfadan sınav sonuç bilgisine ulaşabilirler.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber