Tarih : 09.12.2020 - 14:24 Yorum : 0

Ersan Saner kimdir? KKTC Başbakanı Ersan Saner kimdir?

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner başkanlığında yeni hükümet kuruldu. Peki Ersan Saner kimdir? KKTC Başbakanı Ersan Saner kaç yaşında nereli? Soruları sorulmaya başlandı. Merak edilen detaylar haberimizde...

Ersan Saner kimdir? KKTC Başbakanı Ersan Saner kimdir?

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner başkanlığında yeni hükümet kuruldu. Peki Ersan Saner kimdir?  KKTC Başbakanı Ersan Saner kaç yaşında nereli? Soruları sorulmaya başlandı. Merak edilen detaylar haberimizde...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC); Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti kurulması için mutabakata vardı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunulan yeni Bakanlar Kurulu listesine göre; 42. KKTC Hükümeti’nin Başbakanı Hamza Ersan Saner, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı ise Erhan Arıklı olacak. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, UBP-YDP-DP azınlık hükümetine ilişkin kabineyi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sundu. KKTC'nin yeni Kabine listesinde yer alan diğer isimler şöyle:

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu,
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman olacak.

Anayasal süreç
KKTC Anayasasına göre; Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ı ve Başbakan’ın önerisi üzerine Bakanları atamasının ardından Bakanlar Kurulu listesi, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak. Bakanlar Kurulu’nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya Bakanlardan biri tarafından Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak.

Güvenoyu görüşmeleri programın okunmasından 2 gün sonra başlayacak
Bakanlar Kurulu programının Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasının ardından güvenoyuna başvurulacak. Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasının üzerinden 2 tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden 1 tam gün geçtikten sonra oylama yapılacak.

Meclis İç Tüzüğü’ne göre güven oylaması açık oyla yapılacak. Oylamada güvenoyu verenlerin sayısı, ret oyu verenlerden fazla ise Bakanlar Kurulu güvenoyu almış olacak. Aksi takdirde, Bakanlar Kurulu güvenoyu alamamış olacak ve Başbakan istifasını Cumhurbaşkanı’na sunacak.

Ersan Saner kimdir?

1988 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. 2009 seçimlerinden bu yana Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa milletvekili olarak görev yapmaktadır.

20 Haziran 2019 tarihinde UBP Parti Meclisinde yapılan seçimde Kutlu Evren'i yenerek UBP Genel Sekreteri seçildi. UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar'ın 23 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Saner UBP Genel Başkanlığına vekâlet etmeye başladı. 7 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek UBP Kurultayı'nın ardından Saner'in görevi yeni seçilen Başkan'a bırakması beklenirken, ikinci tura kalan iki adayın da (Faiz Sucuoğlu ve Hasan Taçoy) adaylıktan çekilmesiyle Ersan Saner'in parti başkanlığına vekâlete devam etmesi ve kasım ayında düzenlenecek ikinci olağanüstü kurultayda da tek aday olması, böylece hükûmeti kurarak Başbakanlık yapması kararı alındı. Bu süreçte özellikle Faiz Sucuoğlu'nun dış baskı gördüğü iddiası Kıbrıs Türk basınında yer aldı. Seçimli bir kurultayın 10 ay sonra tekrardan gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldı.Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Tatar, 7 Kasım 2020 tarihinde hükûmeti kurma görevini Saner'e verdi.

 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber