TGRT Video Haber

YKS tamamlandı, gözler sonuçlarda! Eğitim uzmanı Burak Kılanç: Geçen yıla göre hesaplasınlar

Üniversite sınav maratonu sona erdi. Barajın kalkmasıyla birlikte rekor başvurunun yapıldığı sınavın ardından gözler sonuçların açıklanacağı 20 Temmuz’da. Ancak adaylar tahmini bir sonuç elde etmeye çalışıyor. Hafta sonu sınavın zor olduğuna ilişkin yorumlar sosyal medyaya yansıdı. Sınav gerçekten zor muydu, adaylar hangi yılın hesaplama formüllerini kullanabilirler? TGRT Haber’de eğitim uzmanı Burak Kılanç, sınava ilişkin yorumlarda ve adaylara kritik önerilerde bulundu. 

3 milyonu aşkın adayın yarıştığı üniversite sınav maratonu son buldu. Sınav, 18 Haziran'da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 19 Haziran’da Alan Yeterlilik Testi (AYT) yapıldı ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ile tamamlandı. Bu yıl barajın kaldırıldığı YKS’nin ardından, özellikle sosyal medyada soruların zor olduğuna dair pek çok paylaşım dikkat çekti. Peki barajın kalkması tercihleri nasıl etkileyecek, sorular gerçekten zor muydu, tahmin bir sonuç elde edilebilir mi? TGRT Haber’de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programında eğitim uzmanı Burak Kılanç, sınava ilişkin yorumlarda bulundu. 

TÜRKÇE ZOR, MATEMATİK KOLAYDI

2022 yılının üniversite sınavında soru dağılımının dengeli olduğunu belirten Kılanç, özellikle TYT’deki matematik sorularının geçen yıla göre daha kolay, Türkçe sorularının ise daha zor olduğunu söyledi. Kılanç, şu an adaylarda ‘Bu kadar net soru yaptım, kaç puan alırım ve hangi başarı sıralamasını elde ederim?’ sorunun öne çıktını kaydederek “Bu yıl kendi içinde değerlendirilecek. Türkiye ortalamaları ve standart sapmaları 20 Temmuz’da belli olacak. Bu netleri geçen yıl yapsaydım kaç puan alırdım ve hangi başarı sıralamasını elde ederdim, bu şekilde bir hesaplama yapsınlar. Geçen yılki puan hesaplama formüllerini kullanarak fikir elde edebilirler” ifadelerini kullandı. 

BARAJIN KALKMASI KİMLERİ ETKİLEYECEK? 

Sınavların sırlama sınavları olduğunun altını çizen Kılanç, “Sınavların ayırt edici özelliği yüksekti” dedi. Barajın kaldırılmasının tercihleri etkileyeceğini vurgulayan Kılanç, şunları söyledi:

“Bu durum aday sayısını yüzde 25 artırdı. Yerleştirmede üniversite dolulukları artacak. Akademik başarısı yüksek adaylar endişe etmesin.  Bu sadece başarısı düşük adaylar için bir fırsat oldu.”