Tgrt Haber

2. ara tatil ne zaman? Okullar yarıyıl tatil ne zaman girecek? İkinci ara tatil 2024!

20 Kasım 2023 14:02 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 14:02
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Okullarda ilk ara tatili sona erdi. Birinci dönem ara tatili 13 – 17 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Öğrenciler 20 Kasım Pazartesi günü de ders başı yaptılar. İlk ara tatilin son bulması ile 2. ara tatile yönelik sorular sorulmaya başlandı. Öğrenciler ve veliler, “2. ara tatil ne zaman? Okullar yarıyıl tatil ne zaman girecek?” sorularına cevap arıyor. İşte ikinci ara tatile dair detaylar!

2. ara tatil ne zaman? Okullar yarıyıl tatil ne zaman girecek? İkinci ara tatil 2024!
2.Ara Tatil, 15 Tatil, 2023 Yarıyıl Tatili

Milli Eğitim Bakanlığı 15 tatil tarihini açıkladı. Ara tatilin ardından ilk ders zili bugün çaldı. Ara tatilde dinlenen, tatil yapan öğrenci ve aileleri 15 tatilin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Yoğun ders ve sınav stresinden bir süre uzaklaşıp kısa bir tatil yapmak isteyen öğrenciler, yarıyıl tatilinin tarihlerini öğrenmek istiyor. Peki “Sömestr tatili olarak da bilinen 15 tatil (sömestr) ne zaman başlayacak? 2. ara tatil ne zaman bitecek?” İşte MEB 2024-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. ara tatil tarihleri...

2. ara tatil ne zaman? Okullar yarıyıl tatil ne zaman girecek? İkinci ara tatil 2024!

2. ARA TATİL NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimi açıklandı. Buna göre yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayacak ve 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek.

OKULLARDA İKİNCİ ARA TATİL NE ZAMAN, KAÇ GÜN?

İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrenciler için, okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini izleme, yeni girdikleri eğitim ortamına en kısa sürede adapte olmalarında gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak. 11 Eylül 2023'te başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024 yılında sona erecek.

ARA TATİL KALDIRILACAK MI?

Ara tatilin kaldırılacağına dair ortada dolaşan iddialara Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin cevap verdi. Bakan Tekin, "Velilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden öyle bir talep gelirse bakarız. Bu yılkini gördükten sonra değerlendirme yaparız" diye konuştu.

Bakan Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı'nda İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığı olduğunu hatırlatarak, "Yapılan her şey, attığımız her adım o daire başkanlığı tarafından izleniyor. Bu yıl ara tatilden sonra rapor oluşturulur. Bakarız, öğrenciler, veliler, öğretmenler mutlu ise biz de devam edeceğiz. Eğitim süreciyle ilgili bir problem varsa ona göre çözüm alınabilir. Benim kişisel kanaatim Türkiye çapında değil, bölgesel olarak uygulanabilir. Şimdi de gündemimizde bu ara tatillerle ilgili herhangi bir şey yok" şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.